Radiace u japonské Fukušimy začíná klesat. Hrozba ale trvá

Situace v Japonsku je velmi vážná. Svět sleduje především vývoj v jaderné elektrárně Fukušima 1. Tam došlo v pořadí už k třetímu výbuchu. Po prvních dvou se radiace v ovzduší prudce zvýšila. V nočních hodinách středoevropského času ale hodnoty radioaktivity začaly znovu klesat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonští vojáci v radiací zasažené oblasti

Japonští vojáci v radiací zasažené oblasti | Zdroj: Reuters

Hrozbou nicméně nadále zůstává 4. reaktor v japonské atomové elektrárně, který přestal chladit. V reaktoru totiž znovu hořelo, a to v nádrži s vyhořelým palivem. Požár se ale podařilo dostat pod kontrolu.

„Problémy jsou i na 1. a 2. reaktoru, kde došlo k vodíkovému výbuchu, který ovšem nepoškodil kontejnment, který je kolem reaktoru. To znamená, že nedochází k neřízenému úniku radioaktivity. Nicméně třetí výbuch na reaktoru č.2 podle posledních informací poškodil kontejnment reaktoru ve spodní části, kde je nádoba s vodou,“ řekl atomový fyzik Radek Škoda z Univerzity v Texasu.

Podle meteorologů zavál vítr radioaktivní mrak nad Tichý oceán. Klid Japoncům nepřidalo ani další zemětřesení, které včera roztřáslo zem v prefektuře Šizuoka a bylo cítit i v hlavním městě Tokiu.

Páteční zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály a následné tsunami zdevastovalo severovýchod japonského pobřeží. Počet obětí se blíží 3700. Tisíce lidí se ale stále pohřešují.

Úřady navíc varují obyvatele ve vzdálenosti do třiceti kilometrů od Fukušimy, aby nevycházeli ze svých domovů. Japonsko kvůli radioaktivitě vyhlásilo také bezletovou zónu v třiceti kilometrové vzdálenosti od jaderné elektrárny.

Martina Hanáčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme