Radiace v moři u Fukušimy 1250krát překračuje limit

Hodnoty radiace v mořské vodě u japonské jaderné elektrárny Fukušima výrazně vzrostly. Ve vzorcích odebraných zhruba 300 metrů od pobřeží experti naměřili hodnotu radioaktivního jódu 1250krát překračující bezpečnostní limit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozená elektrárna Fukušima 1 na snímku ze 17. března 2011

Poškozená elektrárna Fukušima 1 na snímku ze 17. března 2011 | Zdroj: Reuters

Radioaktivní voda se do moře dostala pravděpodobně ze čtyř reaktorů poškozených devastujícím zemětřesením a následnou vlnou tsunami.

Ještě v úterý přitom hodnota radioaktivního jódu překračovala limit 126krát, nyní už zjištěné hodnoty desetinásobně vyšší.

Mluvčí japonského úřadu pro jadernou bezpečnost v této souvislosti uvedl, že při vypití půllitru takto kontaminované vody dostane člověk naráz roční dávku, kterou lidský organismus dokáže absorbovat.

Podle tajemníka japonské vlády proto technici i další pracovníci v jaderné elektrárně Fukušima Daiiči vyvíjejí maximální úsilí, aby zabránili zhoršení vzniklé situace.

Kvůli šířícím se zprávám o výskytu radiace roste i nervozita obyvatel v postižených oblastech. Certifikáty o měření radioaktivity kvůli tomu začala po lidech vyžadovat i některá evakuační centra.

Naproti tomu měření radiace v tekoucí pitné vodě v Tokiu už třetí den po sobě potvrdilo, že její hodnota klesla, a proto může být bez obav podávána i kojencům.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme