Radiace ve Fukušimě stoupla kvůli částečnému roztavení palivových tyčí

Podle japonské vlády jsou zřejmě příčinou vysoké radioaktivity ve druhém reaktoru jaderné elektrárny Fukušima roztavené palivové tyče. Naměřené hodnoty ve vodě v 2. bloku přesahují povolený limit stotisíckrát, pracovníci elektrárny se ji proto snaží odčerpat. Úřady také vyzvaly obyvatele z dvacetikilometrové evakuační zóny, aby se zatím nevraceli domů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárna Fukušima, Japonsko | Foto: Emanuel Macoun

Podle mluvčího japonské vlády se voda ve druhém reaktoru dočasně dostala do styku s částečně roztavenými palivovými tyčemi. Jak dodal, je nezbytné zabránit úniku radiace do půdy a do moře.

Radiace ve druhém bloku přesahuje tisíc milisievertů za hodinu, což představuje vážnou hrozbu pro lidské zdraví, v moři pak byly nově naměřeny hodnoty radioaktivního jódu 131 1150krát přesahující povolený limit.

Představitelé společnosti TEPCO provozující jadernou elektrárnu Fukušima Daiiči pak nevylučují, že následky havárie mohou být odstraňovány měsíce i roky.

Jaderný fyzik: Koncentrace není nebezpečná

Profesor Ladislav Musílek z Fakulty technické a jaderné fyziky na ČVUT naopak vyvrací varovné zprávy o kritických hodnotách. „Poslední údaje ze včerejšího rána říkají, že v mořské vodě je koncentrace jódu 131 a cesia 137, což jsou nejzávažnější radionuklidy, na úrovni, která zdaleka není nebezpečná. Navíc v mořské vodě se to velmi rychle rozptyluje.“

Závažnější by byla situace, kdyby se dostala radiace do podzemních vod a pitné vody. „Ale Japonci k tomu mají velmi zodpovědný přístup a pečlivě to monitorují. Nemyslím si, že by se to dostalo v nebezpečných koncentracích do pitné vody, protože by to tam nepustili,“ tvrdí Musílek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ladislav Musílek z ČVUT vyvrací ve Světě o deváté obavy z vysoké radiace v okolí elektrárny Fukušima

Rovněž zprávy o ohrožení kojenců ve 250 kilometrů vzdáleném Tokiu jsou podle něho zkreslené. Doporučení úřadů, aby kojenci nepili vodu z kohoutku, je pouze preventivní. Koncentrace v Tokiu prý závažné nejsou.

„Problém by nastal, pokud by se obrátil vítr a došlo by ke kontaminaci okolí elektrárny. Uvedená je hodnota 50 mikrosievertů za hodinu ve vzdálenosti 30 kilometrů od elektrárny. Což je hodnota, která je na tamní podmínky výrazně zvednutá, ale je například trvale v určitém místě v Brazílii, kde jsou monazitové písky, které obsahují velké množství přírodních radionuklidů,“ upozorňuje Musílek.

„Domnívám se, že situace není tak kritická a Japonci to zvládají velmi dobře na to, jaká byla míra havárie a že elektrárna byla projektována na menší zemětřesení a menší vlnu tsunami.“

Robert Mikoláš, Lucie Maňourová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme