Radiace ve Fukušimě zůstává vysoká, chlazení pokračuje

Počet obětí ničivého japonského zemětřesení a následné vlny tsunami dosáhl 5400, dalších 9600 osob se pohřešuje. Kromě záchranných prací nepřetržitě pokračuje i ochlazování reaktorů v jaderné elektrárně ve Fukušimě, kde opět stoupá radioaktivita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Fukušima Dai - iči a její čtyři reaktory | Zdroj: Reuters

Nejnebezpečnější je stav třetího reaktoru, který navíc používá smíšené palivo obsahující mimořádně nebezpečné plutonium. Kvůli snížení teploty nasadili pracovníci elektrárny i vrtulníky a vodní děla.

Vrtulníky shodily na poškozený třetí reaktor přes 60 tun vody, zároveň byly nasazeny i armádní hasičské vozy a policejní vodní dělo. Podle japonské vlády je tento způsob efektivní a teplota díky tomu neroste. Další problémy jsou ovšem hlášeny z reaktoru číslo 2, ze kterého se opět vyvalil kouř.

Premiér Naoto Kan v této souvislosti ocenil nasazení vojáků a policistů, kteří se i přes existující rizika snaží zabránit úniku radiace. Jejich zdravotní stav také kontrolují lékaři.

„Podáváme jim jodové tablety, abychom je chránily před radiací. Dostávají je vojáci i zaměstnanci elektrárny. Co se ale týče ostatních lidí, v jejich případě je nyní nesmyslné jim jodové tablety dávat. Vedlejší účinky jsou dokonce nebezpečnější než samotná radiace, která je ve vzdálenosti dvaceti a více kilometrů stále nízká a neohrožuje lidské životy,“ uvedl pro Český rozhlas představitel kliniky specializující se na nemoci z ozáření.

Jaderná krize ovšem stále není zažehnána a vojáci i policisté budou v chlazení s pomocí vrtulníků i vodních děl pokračovat i v pátek.

Japonsko před a po zemětřesení, Juriage autor: ČTK

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme