Radikální Hamas překvapivým vítězem palestinských voleb

Militantní Hnutí islámského odporu Hamas zvítězilo ve včerejších volbách do palestinského parlamentu. Zástupci palestinské ústřední volební komise potvrdili, že jeho kandidáti získali většinu ze 132 křesel. Představitelé hnutí Hamas tvrdí, že obsadí 75 křesel. Palestinský premiér Ahmad Kurája už podal demisi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příznivci hnutí Hamas | Zdroj: ČTK

Sčítání hlasů v některých okrscích ještě pokračuje a konečné výsledky by měly být známy během dne. Voličské průzkumy dosud přisuzovaly těsné vítězství vládnoucímu Fatahu.

Premiér Ahmad Kurája odjel do sídla prezidenta samosprávy Mahmúda Abbáse k předání rezignace. S ním podali demisi také všichni ministři jeho kabinetu. Ministerský předseda tak reagoval na dosud neoficiální výsledky voleb.

Kurája vedl uvnitř vládnoucího hnutí Fatah proud, který se snažil o odložení parlamentních voleb na pozdější dobu. Na palestinských územích způsobila Kurájova demise překvapení. Je sice zvykem, že vláda podá demisi, ale překvapením je rychlost, s jakou palestinský premiér na dosud neoficiální výsledky voleb zareagoval.

USA svůj názor na Hamas nezmění

Spojené státy nebudou jednat s žádným členem Hamasu, který je teroristickou organizací nepřipouštějící trvání státu Izrael. Komentátoři amerických listů připomínají, že toto militantní hnutí je na americkém seznamu teroristických organizací. Radikální hnutí, které částečně ustoupilo od radikální rétoriky, spojují s řadou sebevražedných útoků namířených proti izraelským civilistům.

Mluvčí Bílého domu Scoty McClellan zopakoval, že prezident Bush svůj názor na Hamas, ani když by se dostal do palestinské vlády, nezmění a nebude s ním jednat.

Ministryně zahraničí Riceová zamíří v pondělí do Londýna, kde bude o výsledku voleb na palestinských územích jednat se zástupci OSN, Ruska a Evropské unie.

Kvůli vítězství Hamasu se dopoledne sešli izraelský ministr obrany Šaul Mofaz a nejvyšší bezpečnostní činitelé židovského státu. Výsledky bezpečnostní schůzky tají. Úřadující izraelský premiér Ehud Olmert už dříve uvedl, že s vládou vedenou Hamasem jednat nehodlá.

Miroslav Konvalina, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme