Radikální palestinské skupiny Abbásovu žádost v OSN odmítají

Nezávislého státu na Západním břehu Jordánu, v Gaze a ve východním Jeruzalémě, se domáhá takzvané 'umírněné' vedení, které uznává existenci Izraele, a Západ ho považuje za partnera v mírových rozhovorech. Radikální palestinské skupiny naopak žádost prezidenta Abbáse v OSN už předem odmítly - právě proto, že z ní vyplývá uznání Izraele.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší představitel Palestinců Mahmúd Abbás v OSN

Nejvyšší představitel Palestinců Mahmúd Abbás v OSN | Foto: Seth Wenig | Zdroj: ČTK

O nutnosti uznání Palestiny tak nemluví žádní zamaskovaní radikálové, ale prakticky celá zbývající palestinská společnost včetně vzdělaných lidí, kteří odmítají násilí, ale neskrývají ani zklamání.

Netají se ani obavami, že palestinští extrémisté mohou rozpoutat násilí, nebo že se Palestincům po dnešku přitíží. Ostatně řada izraelských politiků požaduje za žádost Palestinců v OSN tvrdou odvetu, jako například zadržování palestinských peněz.

Přehrát

00:00 / 00:00

VOD-Ramalláh-repo.mp3

Spekuluje se ale, jestli měl Mahmúd Abbás jinou volbu, než svou žádost v OSN přednést. „Mohl dál sedět a nedělat nic, ale to se děje už 60 let nebo 17 let přímých vyjednávání,“ říká Igor Lukeš, profesor historie a mezinárodních vztahů na univerzitě v americkém Bostonu.

„Dělat nic je v diplomacii také možné, ale dříve nebo později čas přece jenom vyprší a v okamžiku, kdy se vynořila možnost, předložit tuto aplikaci Valnému shromáždění, bylo to jako když se otevře přehrada,“ myslí si profesor.

Spojené státy se podle něj díky své pozici dostaly spolu s Izraelem na Blízkém východě do izolace a vliv Izraele na palestinskou samosprávu je minimální. Změnit by to mohl jen více sofistikovaný přístup k vyjednávání.

„Problém je, že Spojené státy tady nemluví jedním hlasem, protože na jedné straně je prezident a jím určení vyjednavači pro celou oblast, kteří skutečně dělají co mohou, ale na druhé straně je Kongres, který vysílal své členy na blízký východ, a ti v podstatě předem říkají, 'nedělejte nic, my vás vždycky budeme podporovat',“ míní profesor Lukeš.

Podle Lukeše Abbás sice předložil petici pro uznání vlastního státu, ale přitom své vlastní území nekontroluje, protože Gazu ovládá Hammás a hranici Izraelci. „Proto mě překvapuje, že OSN se chystá tuto petici podpořit,“ říká Igor Lukeš.

Břetislav Tureček, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme