Radikálové z IS poničili další památku v Palmýře, antický Belův chrám

Stoupenci extremistického hnutí Islámský stát zřejmě poničili další cennou památku ve starověkém syrském městě Palmýra, Belův chrám z římské doby. O jeho poškození informovala organizace, která sleduje situaci v Sýrii z britského exilu. Rozsah škod zatím není znám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrám Baal Shamin v historickém městě Palmýra, který radikálové z Islámského státu vyhodili do vzduchu 23. srpna 2015 (snímek z roku 2009) | Zdroj: Reuters

Chrám zasvěcený semitskému bohu Belovi z roku 32 n. l. je další stavbou, kterou v Palmýře chráněné UNESCO radikálové z Islámského státu poničili.

Tamní obyvatelé popsali, že výbuch byl velmi silný. Antické sloupy a chrámové bloky prý skončily na zemi. Tyto informace se ale nedají ověřit, protože Palmýra je ve válečné zóně.

Džihádisté údajně ničí pohanské předislámské symboly proto, že v nich nevidí žádnou hodnotu. Podle odborníků je jejich motivací i to, že se tak snadno dostanou do západních médií. Další ničení proto bude podle ředitele syrských památek a muzeí Mamúna Abdula Karima pokračovat.

Džihádisté podle něj zároveň v Palmýře dělají vlastní vykopávky. Hledají totiž zlato, které by se dalo na černém trhu snadno zpeněžit. Vyzval proto k osvobození Palmýry za každou cenu, jinak starověké město zmizí.

Islamisté dobyli Palmýru v květnu a oblast, kde se nacházejí antické památky, poté zaminovali. Minulý týden zavraždili 82letého syrského archeologa, který vedl v Palmýře vykopávky pět desetiletí.

Palmýra leží na okraji pouště přiléhající na východě k irácké provincii Anbár, která je v rukou IS. Její výhodnou polohu už ve starověku využívaly karavany se zbožím. Stavby staré 2000 let včetně pozůstatků antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru se nacházejí na jihozápadě města.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme