Radikálové z IS zveřejnili video s údajnou vraždou dalšího rukojmí

Radikálové z hnutí Islámský stát dnes na internetu zveřejnili video, na kterém je údajně zachycena vražda dalšího rukojmí. Devatenáctiletého Araba Muhammada Musaláma, který podle IS pracoval pro izraelskou tajnou službu Mossad, na záznamu zdánlivě zastřelí malý chlapec. Pravost nahrávky zatím nebyla potvrzena.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratr a matka Muhammada Musaláma s jeho fotografiemi. Hnutí Islámský stát ho zadržuje v Sýrii jako špiona (archivní foto)

Bratr a matka Muhammada Musaláma s jeho fotografiemi. Hnutí Islámský stát ho zadržuje v Sýrii jako špiona (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Na videu trvajícím 13 minut se Musalám, izraelský Arab původem z východního Jeruzaléma, nejdříve přiznává ke spolupráci s Mossadem. Přiměli ho k ní prý jeho otec a starší bratr. Popisuje také svůj údajný nábor a trénink.

Později je na záznamu zachycen starší, francouzsky mluvící muž a malý chlapec, kterého muž označuje za „lvíče chalífátu“. Před nimi v oranžovém oděvu klečí Musalám.

„Židé, Alláh nás obdaroval možností zabíjet vaše bratry na francouzské půdě,“ uvádí na nahrávce muž zřejmě v narážce na útok na židovské lahůdkářství v Paříži, při kterém v lednu zahynuli čtyři lidé. Muž také varuje, že bojovníci Islámského státu brzy „osvobodí Jeruzalém“.

Chlapec následně předstoupí před Musaláma a střelí ho do hlavy. Poté ho střelí ještě třikrát a arabsky při tom volá „Alláh je velký!“.

Nahrávka se objevila na oficiálních účtech IS na sociálních sítích. Provedením se podobá dřívějším videím s vraždami rukojmích.

Izraelské úřady údajně o existenci nejnovějšího videa vědí, nemohou prý ale zatím poskytnout žádné informace o jeho pravosti.

Musalám se chtěl k IS připojit

V únoru uvedl Musalámův otec Saíd, že jeho syn zmizel v Turecku, kam odcestoval jako turista. Později ale rodina přiznala, že Muhammad odešel přes Turecko do Sýrie s cílem připojit se k Islámskému státu.

Mladík prý však záhy kontaktoval rodinu z bašty islamistů ve východosyrském městě Rakka a sdělil jí, že by se chtěl vrátit zpět domů. „Řekl mi: Tati, mám tady toho dost, válčí se tu a já chci zpátky domů,“ uvedl Saíd Musalám.

Před měsícem pak prý rodině zavolal neznámý člověk, podle kterého se pokusil jejich syn o útěk, IS ho ale zadržel na turecké hranici a uvrhl do vězení.

Podle rodiny je tak pravou příčinou Muhammadovy smrti strach islamistů, že by ho po návratu do Izraele místní tajné služby donutily vyzradit tajné informace o jejich organizaci.

Izrael od počátku Musalámova zmizení tvrdil, že odešel do Sýrie ve snaze připojit se k bojovníkům IS. Popřel také, že by mladík spolupracoval s kteroukoli izraelskou tajnou službou.

Už v polovině ledna zveřejnili radikálové video, na kterém malý chlapec zastřelil dva údajné ruské agenty, které prý do Sýrie vyslala Federální bezpečnostní služba (FSB).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme