Rádio Minsk je mladší o 2,5 roku

Rozhlasové vysílání v Československu začalo před 80 lety v roce 1923. Když se u nás o 2 roky později v roce 1925 uváděl do provozu první stálý vysílač v Praze-Strašnicích, z města na řece Svisloč vzdáleného několik set kilometrů na východ od Prahy se ozvalo: "Posloucháte Rádio Minsk". Na rozhlasových vlnách se objevila běloruština.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozhlasový přijímač

rozhlasový přijímač

První slova v běloruštině se rádiovým éterem roznesla 15. listopadu roku 1925 v půl sedmé večer. Rádio Minsk vysílalo 30 minut denně. Slyšet jej mohl jen úzký okruh majitelů rozhlasových přijímačů. Dnes jej poslouchá 80 % všech Bělorusů.

Je nejúspěšnějším elektronickým médiem v této postsovětské republice. Z části hlavně proto, že na celostátní úrovni nemá konkurenci soukromých médií. Vysílání 1. programu běloruského rozhlasu začíná v 6 ráno a končí v jednu hodinu v noci státní hymnou. Stálicí programu je v půl sedmé ráno rozhlasová rozcvička.

Dalšími pevnými body programu jsou zprávy a v 8 večer také pohádka pro děti - tedy obdoba našeho hajaji. Podle generálního ředitele běloruského státního rozhlasu Vladimira Martynova tato relace přežila všechny změny, které v rozhlase nastaly:

"Večerní pohádky pro děti v pěkném přednesu zkušených herců bylo nutné samozřejmě zachovat. Protože to už byla tradice našeho rozhlasu a hlavně děti našimi posluchači vždy byly, jsou a budou. V běhu času se ale pohádky změnily. Teď jsou, řekl bych technicky kvalitnější," řekl Českému rozhlasu Vladimir Martynov.

Další stálicí v programu běloruského rozhlasu je i seriál. Lze jej přirovnat k nekonečné české epopeji s názvem - pamětníci si jistě vzpomenou - Jak se máte Vondrovi.

Seriál je o obyvatelích vesnického statku. O tom jak žijí, jak hospodaří, jak se potýkají s problémy, které přináší život na vesnici. O žních, o plnění plánu nebo o kulturním vyžití na vsi.

Druhý program běloruského rozhlasu s názvem Kultura je věnován klasické hudbě a literatuře. Třetí stanicí je program v němčině a angličtině určený pro zahraničí. Informuje posluchače o tom, co vykonal běloruský prezident Lukašenko a jak se v Bělorusku žije.

Běloruský rozhlas je v mnoha směrech z českého pohledu zvláštní. V čem se ale asi neliší od českého rozhlasu, nebo jiných rádií, je nadšení s jakými sportovní redaktoři komentují zápasy.

Právě skončil match ve finále první běloruské ligy košíkové žen. Musí se uznat, že pokud se týká sportovních přenosů, vypadá běloruský rozhlas jako normální moderní evropské rádio.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme