Rádio Svobodná Evropa střeží i obrněné trasportéry

Obrněné transportéry posílily ochranu budovy Radia Svobodná Evropa. Ostraha pražského sídla RFE už byla odpoledne posílena o výsadkáře z brigády rychlého nasazení. Kvůli bezpečnostním opatřením je omezen provoz na magistrále a uzavřeny byly i některé chodníky. Snímky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konkrétně bude od dnešní 20. hodiny z bezpečnostních důvodů omezen provoz na Severojižní magistrále v okolí Radia SVOBODNÁ EVROPA. Bude uzavřen levý jízdní pruh na ul. Wilsonově a levý jízdní pruh na ul. Legerově. Dále je zcela uzavřena ul. Vinohradská v úseku mezi magistrálami. V tomto úseku bude zakázán průjezd vozidel s celkovou hmotností nad 3,5 t. Policie žádá řidiče o opatrnost a také o to, aby do místa raději vůbec nevjížděli. Aktuální informace přináší také dopravní vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Zelená vlna a naleznete je také v internetové podobě na našem serveru pod označením Zelená vlna.

"Speciálním způsobem bude ode dneška střeženo Rádio Svobodná Evropa. Policejní jednotky budou na základě včerejšího rozhodnutí vlády posíleny o vojáky s technikou. Znamená to, že vojáci z brigády rychlého nasazení začnou společně s policisty střežit tento konkrétní objekt", řekl ve čtvrtek Českému rozhlasu ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Ministr vnitra Stanislav Gross po jednání krizového štábu upřesnil, že sídlo RFE v centru Prahy budou hlídat celkem čtyři obrněné transportéry. "Nelze podcenit riziko možného teroristického útoku na tuto budovu". Zesílená bezpečnostní opatření se dotknou také dopravy v okolí budovy. Jak řekl policejní prezident Jiří Kolář, jeden jízdní pruh magistrály, která vede kolem rádia, bude sloužit policistům k případnému odstavování a kontrole vozidel. Betonovými panely bude oddělen od ostatních pruhů. Bariéry také mají znemožnit, aby se nějaký automobil dostal až do bezprostřední blízkosti této budovy.

Ministr Gross dnes také přiznal, že jeden Čech měl v minulosti podezřelé styky v Afghánistánu. Tento člověk se podle něj v prostředí afghánských výcvikových táborů nepohyboval v posledních týdnech. V současné době se nezdržuje na našem území. Gross tak reagoval na informace, že Rada bezpečnosti OSN obdržela ruský materiál, podle nějž na základnách saúdskoarabského radikála Usámy bin Ládina pracovalo několik Čechů.

Zvláštní bezpečnostní opatření přijatá kvůli nedávným teroristickým útokům na americká města se dotýkají i návštěvníků Pražského hradu a zámku v Lánech na Rakovnicku. Krizový štáb Pražského hradu totiž rozhodl, že kvůli bezpečnosti budou i nadále upraveny návštěvní hodiny v historických sídlech českých panovníků a prezidentů. Lánský park navíc zůstává uzavřen.

Bezpečnostní opatření posilují i na Moravě. Také v Olomouckém kraji existuje několik strategických míst, kterým věnuje bezpečnostní rada zvláštní pozornost. Tajemník rady Jaroslav Černý k tomu Českému rozhlasu řekl: "Jsou to místa strategického významu jak pro ochranu obyvatel, tak pro fungování samotného integrovaného záchranného systému, pro fungování státních orgánů, organizací, aby ten běžný život mohl fungovat i v případě válečného konfliktu a samozřejmě abychom my mohli dělat opatření pro ochranu obyvatel."

Ministerstvo zdravotnictví je připraveno na možný útok teroristů v případě použití biologických látek. Mluvčí ministerstva Otakar Černý ale odmítá tvrzení, že by se připravovala nějaká specializovaná centra, a odmítá také zprávy o údajné klíčové poradě, která se měla podle denního tisku konat 11.září, v den útoku teroristů na Světové obchodní centrum v New Yorku. "Jednoznačně říkám, že ministerstvo zdravotnictví, české zdravotnictví je připraveno na tuto akci - samozřejmě že nikdo nemůže odhadnout její rozsah - ale ta připravenost tady je, a není třeba okolo toho dělat nějaká dramata", řekl Černý Českému rozhlasu.

Milan Kopp, Dušan Valenta, Jana Zemanová, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme