Spolupracovník Rádia Svobodná Evropa byl v Bělorusku odsouzen na šest let

Spolupracovník americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) Andrej Kuznečyk byl v neveřejném procesu v Mogilevu na východě Běloruska odsouzen k šesti letům vězení. Uvedl to ve středu server Naša Niva.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskevská redakce Rádia Svoboda (2021)

Spolupracovník americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) Andrej Kuznečyk byl v neveřejném procesu v Mogilevu na východě Běloruska odsouzen k šesti letům vězení | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

Kuznečyka zadržela policie už koncem loňského listopadu a poté byl třikrát za sebou odsouzen k deseti dnům vězení. Ale ani po odpykání těchto trestů na svobodu nevyšel.

Místo toho byl obviněn ze spáchání trestného činu a převezen do vazební věznice. Z čeho byl vlastně obviněn, nebylo zpočátku jasné, a novinářův obhájce musel podepsat závazek mlčenlivosti.

18 let vězení pro manžela Cichanouské. Prezidentský kandidát podle soudu organizoval nepokoje

Číst článek

Až na konci května se ukázalo, že žurnalista čelí obvinění z „vytvoření extremistického uskupení“, napsal server s připomínkou, že běloruské úřady označily RFE/RL za „extremistické uskupení“ loni 23. prosince, tedy právě v den, kdy Kuznečyka převezly do vazební věznice.

Běloruský režim spustil bezprecedentní pronásledování nezávislých médií, občanských aktivistů a opozice po masových protestech z léta 2020 proti opětovnému vyhlášení Alexandra Lukašenka vítězem prezidentských voleb.

Tisíce lidí čelily trestnímu stíhání, desítky tisíc Bělorusů musely opustit vlast, připomněla RFE/RL. Její šéf loni v prosinci vyzval k osvobození Kuznečyka. „Žurnalistika není zločin,“ zdůraznil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme