Radioaktivita tu stále je a lidé okolo také. Od havárie v Černobylu uplynulo 30 let

Před třiceti lety, 26. dubna 1986, vybuchl jaderný reaktor v Černobylské elektrárně na Ukrajině. Havárie způsobila předčasnou smrt přinejmenším desítek tisíc lidí. Radioaktivita tu stále je a lidé okolo také. Vedle přijíždějících turistů se tu i po letech stále pracuje na odstranění havárie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černobyl v roce 2016

Černobyl v roce 2016 | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Pár desítek metrů od betonového sarkofágu, který zakrývá vybuchlý reaktor, houká dozimetr. Radioaktivita sice není při krátkodobém pobytu nebezpečná, ale pořád tady je.

Zhruba třicetikilometrová zóna okolo elektrárny je sice uzavřená, ale to neznamená, že by tady bylo liduprázdno.

„Funguje tady policie a ostatní státní služby - jako požárníci nebo nemocnice,“ říká průvodce Denis Zabarin z ukrajinského ministerstva pro mimořádné události.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Černobylu se i po 30 letech pracuje na odstranění následků jaderné havárie. Na místě natáčel zpravodaj Vít Pohanka

Lidé tady i po třiceti letech pracují na odstranění následků havárie. A pak sem také jezdí turisté - jednodenní výlet z Kyjeva stojí okolo stovky eur (necelé tři tisíce korun).

„V Černobylu výpravy organizujeme. Exkurze sem ale nepropagujeme, ani je nepřipravujeme. V tom nám pomáhají cestovní kanceláře. Teď jich je víc než dvacítka ze zahraničí i Ukrajiny,“ upřesňuje Denis a dodává: „Je to dobrý byznys.“

Výbuch v Černobylu úřady tajily. Cyklisté museli závodit, v panice pak ženy chodily zbytečně na potrat

Číst článek

Starý černobylský sarkofág vypadá jako velká zašlá tovární hala s lešením na obvodu a jeřáby okolo. O kousek dál se dokončuje nová konstrukce: obří půlválec vysoký desítky metrů, položený na bok.

Do konce roku se tenhle nový masivní sarkofág z izolačních materiálů přesune na podvozcích a přikryje ten starý jako dlouhodobější a účinnější ochranná vrstva.

Černobyl | Foto: ČTK

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme