Radioaktivní materiál prý mohl v Jemenu padnout do rukou teroristům

Hlavní sklad radioaktivních látek v Jemenu byl tak špatně hlídaný, že materiál mohl snadno padnout do rukou teroristům. Přesně takové varování dostala počátkem roku od místních úřadů americká ambasáda v Saná. S odvoláním na diplomatické depeše zveřejňované serverem Wikileaks o tom informuje britský deník Guardian.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemenská republika | Foto: Emanuel Macoun

Jediný strážce, který hlídal skladiště Jemenské komise pro atomovou energii, byl odvolán. A jediná kamera, která objekt sledovala, se půl roku před tím rozbila a už ji nikdo neopravil.

Takto v lednu informovali Jemenci americké velvyslanectví a upozornili, že strategický materiál může klidně padnout do nepovolaných rukou. Americká ambasáda v tajné depeši okamžitě informovala ministryni zahraničí Hillary Clintonovou, FBI a CIA.

Jemen se v poslední době stává důležitým zázemím pro teroristickou síť al-Káida. V nehlídaném skladišti byl radioaktivní materiál pro výzkum a zdravotnictví, který by mohl posloužit k výrobě takzvané špinavé bomby.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme