Radioaktivní voda už z Fukušimy neuniká, pomohlo tekuté sklo

Společnost TEPCO provozující jadernou elektrárnu Fukušima Daiiči oznámila, že vysoce radioaktivní voda už z elektrárny do moře neuniká. Technikům se podařilo utěsnit prasklinu u druhého reaktoru pomocí takzvaného tekutého skla. Předchozí pokusy s betonem a polymery totiž selhaly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technici kontrolují centrálu 2. reaktoru elektrárny Fukušima

Technici kontrolují centrálu 2. reaktoru elektrárny Fukušima | Zdroj: ČTK

Technici použili k utěsnění praskliny na 6 tisíc litrů tekutého skla a další zpevňující látky. Podle společnosti TEPCO jde o důležitý krok, experti totiž neskrývají obavy ze zamoření oceánu, a to nejen v blízkosti elektrárny, kde v sobotu přesáhly zjištěné hodnoty radioaktivního jódu 7 a půl milionkrát povolené limity a ještě v úterý 5 milionkrát.

Havarijní týmy nyní pokračují ve vypouštění 11 a půl tisíce tun slabě kontaminované vody z nádrží, protože nemají kde uskladnit 60 tisíc tun vysoce radioaktivní vody nacházející se v prvních třech blocích elektrárny i v podzemních tunelech.

Tokio kvůli tomu zvažuje, že si od Ruska půjčí speciální plavidlo pro likvidaci radiace.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme