Radost z mistrovství světa v lyžování kazí Rakušanům zdražování i slabé výkony sportovců

Čím je pro jiné národy mistrovství světa ve fotbale, tím je pro Rakušany šampionát v alpském lyžování. Prestižní akci hostí právě teď rakouské městečko Schladming. Místní lidé se ale bojí, aby jim po mistrovství nezůstaly jenom opuštěné stavby a pachuť předraženého piva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistrovství světa v alpském lyžování v rakouském Schladmingu | Foto: Vojtěch Berger

„Je to gigantománie, vymklo se nám to z ruky,“ ulevuje si Hans Moritz Pott, právník ze Schladmingu, a jinak také městský radní. Myslí přitom na velké kongresové centrum a na nové hotely, které se kvůli lyžařskému mistrovství ve městě postavily nebo opravily.

„Život se tu stal neúnosně drahý, ceny nemovitostí šly strmě nahoru, lidé s obyčejným příjmem si nemůžou dovolit bydlení. Půllitr piva zdražil o třicet, čtyřicet procent,“ říká advokát v kanceláři na prestižní adrese v centru čtyřtisícového městečka. Ulice za okny mezitím ovládli fanoušci.

Přehrát

00:00 / 00:00

V dějišti mistrovství světa v alpském lyžování, v rakouském Schladmingu, natáčel zpravodaj Vojtěch Berger

Pouliční party má spád, suvenýry jdou na odbyt a Hermann Gruber z organizačního týmu mistrovství světa má radost: „Máme v rukou marketingovou turboraketu, šampionát zpropaguje Schladming po celém světě, jako lyžařskou oblast na úrovni, kam se vyplatí vracet.“

„V minulých letech jsme tu proinvestovali 400 milionů eur, z toho 70 milionů šlo přímo do lyžování – na rozšíření sjezdovek, lepší zasněžování a parkovací místa. To tu všechno zůstane i po mistrovství, nic se nebude bourat,“ přesvědčuje Gruber.

Kritici namítají, že drahé opravy vybílily obecní kasu a že v budoucnu budou nové hotely i kongresové centrum marně hledat hosty.

Mistrovství světa v alpském lyžování v rakouském Schladmingu | Foto: Vojtěch Berger

Právník Hans Moritz Pott varuje, že městu hrozí v budoucnu finanční problémy.

Organizátoři naopak optimisticky tvrdí: „Letos nám sice tržby poklesnou, protože kvůli šampionátu jsou blokované sjezdovky i řada hotelových pokojů, a turisté tu tolik neutrácejí. To se ale všechno bohatě vrátí, je to investice do budoucna,“ míní Hermann Gruber.

Kdo bude mít pravdu, ukáže příštích několik let. Vzpomínky na Schladming 2013 každopádně ovlivní i bilance rakouského týmu, a ta nebyla do včerejška moc dobrá – domácí lyžaři získali zatím jen jedinou bronzovou medaili.

Vojtěch Berger, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme