Radovan Karadžić se bude bránit před soudem OSN v Haagu

Bývalý prezident bosenských Srbů Radovan Karadžić začíná svou obranu před soudem OSN v Haagu. Ten ho obvinil z válečných zločinů spáchaných v době bosenského konfliktu v první polovině devadesátých let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Karadžič | Foto: ICTY

Psychiatr, přírodní léčitel, příležitostný básník a hudebník Radovan Karadžić odmítá odpovědnost za zločiny bosenské války. Obviněn je z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Karadžić trvá na tom, že jako zvolený prezident a vrchní velitel ozbrojených sil bránil srbský národ před vyhnáním z Bosny a v tomto duchu se zřejmě ponese i jeho dnešní řeč před mezinárodním tribunálem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O procesu s Radovanem Karadžićem informoval redaktor Českého rozhlasu 6 Alexander Tolčinský

"On bude říkat, že nebyl bezprostředně u toho, že chránil srbský národ, který byl ze strany bosenského a chorvatského národa ohrožen. Bude tvrdit, že na situaci neměl vliv, že to bylo v rukou vojáků," domnívá se redaktor Českého rozhlasu 6 Alexander Tolčinský, který se problematice Balkánu dlouhodobě věnuje.

Karadžičovi se přičítá hlavně odpovědnost za masakr ve Srebrenici z poloviny devadesátých let minulého století. "Měl odpovědnost jako prezident, tedy nejvyšší představitel bosenských Srbů. Přímo na místě nebyl, tam byl generál Mladič a bosenskosrbská vojska. Ale odpovědnost a politické rozhodnutí, jak postupovat v Srebrenici, u něj určitě bylo," říká Tolčinský.

Karadžić bude před tribunálem jistě také poukazovat na zločiny druhých dvou bosenských národů – Muslimů a Chorvatů.

67letý lékař v soudní vystupuje, jako kdyby se hájil sám. Ve skutečnosti má však tým poradců, se kterými vše konzultuje.

V Haagu dnes začíná také proces s prezidentem chorvatských Srbů Goranem Hadžičem, obviněným ze zločinů ve Slavonii v letech 1991 až 93. Půjde o poslední proces, který bude zahájen, a po jeho skončení ukončí činnost i haagský tribunál pro zločiny v bývalé Jugoslávii.

Martin Dorazín, Alexander Tolčinský, Kateřina Kozmová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme