Radovan Karadžič se má vyjádřit k obžalobě

Podruhé se dnes před Mezinárodním soudem pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii v Haagu objeví Radovan Karadžič. Někdejší bosensko-srbský prezident čelí obvinění z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Obžaloba ho viní například z nařízení masakru asi 8 tisíc muslimských mužů a chlapců ve Srebrenici v roce 1995.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní tribunál v Haagu | Foto: Česká televize

Radovan Karadžič už ví, z čeho ho obžaloba viní a měl by říct, jestli se cítí vinen, nebo nevinen. Soudní stání začne odpoledne a bude trvat jen 2 hodiny. Obviněný Karadžič stane před jiným soudcem, než který předsedal senátu na konci července. Namítl totiž možnou zaujatost nizozemského soudce Alphonse Orie proti němu a jeho krajanům.

Orie totiž před 2 lety odsoudil někdejšího člena nejuzšího vedení bosenských Srbů Momčila Krajišnika k 27 letům vězení. I nezávisle na žádosti Karadžiče rozhodl předseda tribunálu, že případ bude projednávat soudní komora v jiném složení. Pokud by soud shledal Karadžiče vinným, hrozí mu až rest doživotí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž J. Janeva o obviněních R. Karadžiče

Srbská tajná služba dopadla třiašedesátiletého Karadžiče ke koncu července na předměstí Bělehradu, kde žil a pracoval pod falešným jménem Dragan Dabič. Před spravedlností unikal od druhé poloviny 90. let. Několik dní po zadržení byl letecky převezen k soudu do Nizozemska.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme