Radovan Karadžić se v Haagu zpovídá z válečných zločinů. Hájí se sám

Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić se u mezinárodního tribunálu v Haagu zpovídá z válečných zločinů. Přestože čelí deseti obviněním včetně genocidy a zločinům proti lidskosti, rozhodl se hájit sám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Karadžić před soudním tribunálem v Haagu | Zdroj: Reuters

"Nic jsem neprovedl - a naopak by mě měli odměnit za všechny ty dobré věci, na kterých mám zásluhu," prohlásil bývalý předák bosenských Srbů před mezinárodním tribunálem v Haagu.

Svou obhajobu před soudem zahájil tvrzením, že se snažil válce a utrpení na Balkáně zabránit a rozhodně je nepodněcoval. Naprosto klidný Karadžič před tribunálem prohlásil, že nikdy nevydal rozkaz k porušování mezinárodního práva. Pokud k nějakým excesům došlo, tak o nich prý nevěděl.

Podle svých slov měl údajně naopak opakovaně zastavit své jednotky těsně před vítězným řáděním, protože prý vždy hledal mír a chtěl najít řešení akceptovatelné pro obě strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

O procesu s Radovanem Karadžičem mluvil v Ozvěnách dne na Radiožurnálu komentátor Milan Slezák

Obžaloba Karadžiče viní z genocidy více než 8 tisíc muslimských mužů a chlapců ve Srebrenici a zodpovědný má být i za přibližně 12 tisíc civilních obětí při obléhání Sarajeva.

V této souvislosti Karadžić také uvedl, že obětí prý bylo mnohem méně, než se obecně věří. Tvrdí, že třeba v Srebrenici zemřelo třikrát až čtyřikrát méně mužů oproti osmi tisícům, o nichž se mluví.

"Měl odpovědnost jako prezident, tedy nejvyšší představitel bosenských Srbů. Přímo na místě nebyl, tam byl generál Mladič a bosenskosrbská vojska. Ale odpovědnost a politické rozhodnutí, jak postupovat v Srebrenici, u něj určitě bylo," říká redaktor Českého rozhlasu 6 Alexander Tolčinský.

Karadžičovi hrozí i doživotí

Karadžić bude určitě usilovat o protahování procesu. "Je velmi inteligentní. Bude hrát vabank. Může zkusit to, co s velkým úspěchem v Haagu udělal Slobodan Miloševič, tedy nahlodávat důvěryhodnost svědků, kteří se proti němu postaví," myslí si zahraničněpolitický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák a dodává:

"To se může podařit, protože jde o pozůstalé, kteří znovu budou prožívat trauma. Mohl by vyváznout s mírnějším trestem než doživotím, který mu hrozí nyní."

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl bývalý velvyslanec Srbska a Černé hory v České republice Alexandar Ilič

Bývalého velvyslance Srbska a Černé hory v České republice Alexandara Iliče Karadžičova sebevědomá obhajoba nepřekvapila. "Je to člověk, který se bude bránit a bude dokazovat svou pravdu," míní. Dodává také, že v jedné věci má podle něj bývalý prezident pravdu, a to v tvrzení o nadhodnocování počtu obětí.

V Haagu dnes začíná také proces s prezidentem chorvatských Srbů Goranem Hadžičem, obviněným ze zločinů ve Slavonii v letech 1991 až 93. Půjde o poslední proces, který bude v souvislosti s balkánským konfliktem zahájen, a po jeho skončení ukončí činnost i haagský tribunál pro zločiny v bývalé Jugoslávii.

Dana Votýpková, Ondřej Bouda, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme