Radovan Karadžić se v Haagu zpovídá z válečných zločinů. Hájí se sám

Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić se u mezinárodního tribunálu v Haagu zpovídá z válečných zločinů. Přestože čelí deseti obviněním včetně genocidy a zločinům proti lidskosti, rozhodl se hájit sám.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Karadžić před soudním tribunálem v Haagu

Radovan Karadžić před soudním tribunálem v Haagu | Zdroj: Reuters

"Nic jsem neprovedl - a naopak by mě měli odměnit za všechny ty dobré věci, na kterých mám zásluhu," prohlásil bývalý předák bosenských Srbů před mezinárodním tribunálem v Haagu.

Svou obhajobu před soudem zahájil tvrzením, že se snažil válce a utrpení na Balkáně zabránit a rozhodně je nepodněcoval. Naprosto klidný Karadžič před tribunálem prohlásil, že nikdy nevydal rozkaz k porušování mezinárodního práva. Pokud k nějakým excesům došlo, tak o nich prý nevěděl.

Podle svých slov měl údajně naopak opakovaně zastavit své jednotky těsně před vítězným řáděním, protože prý vždy hledal mír a chtěl najít řešení akceptovatelné pro obě strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

O procesu s Radovanem Karadžičem mluvil v Ozvěnách dne na Radiožurnálu komentátor Milan Slezák

Obžaloba Karadžiče viní z genocidy více než 8 tisíc muslimských mužů a chlapců ve Srebrenici a zodpovědný má být i za přibližně 12 tisíc civilních obětí při obléhání Sarajeva.

V této souvislosti Karadžić také uvedl, že obětí prý bylo mnohem méně, než se obecně věří. Tvrdí, že třeba v Srebrenici zemřelo třikrát až čtyřikrát méně mužů oproti osmi tisícům, o nichž se mluví.

"Měl odpovědnost jako prezident, tedy nejvyšší představitel bosenských Srbů. Přímo na místě nebyl, tam byl generál Mladič a bosenskosrbská vojska. Ale odpovědnost a politické rozhodnutí, jak postupovat v Srebrenici, u něj určitě bylo," říká redaktor Českého rozhlasu 6 Alexander Tolčinský.

Karadžičovi hrozí i doživotí

Karadžić bude určitě usilovat o protahování procesu. "Je velmi inteligentní. Bude hrát vabank. Může zkusit to, co s velkým úspěchem v Haagu udělal Slobodan Miloševič, tedy nahlodávat důvěryhodnost svědků, kteří se proti němu postaví," myslí si zahraničněpolitický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák a dodává:

"To se může podařit, protože jde o pozůstalé, kteří znovu budou prožívat trauma. Mohl by vyváznout s mírnějším trestem než doživotím, který mu hrozí nyní."

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl bývalý velvyslanec Srbska a Černé hory v České republice Alexandar Ilič

Bývalého velvyslance Srbska a Černé hory v České republice Alexandara Iliče Karadžičova sebevědomá obhajoba nepřekvapila. "Je to člověk, který se bude bránit a bude dokazovat svou pravdu," míní. Dodává také, že v jedné věci má podle něj bývalý prezident pravdu, a to v tvrzení o nadhodnocování počtu obětí.

V Haagu dnes začíná také proces s prezidentem chorvatských Srbů Goranem Hadžičem, obviněným ze zločinů ve Slavonii v letech 1991 až 93. Půjde o poslední proces, který bude v souvislosti s balkánským konfliktem zahájen, a po jeho skončení ukončí činnost i haagský tribunál pro zločiny v bývalé Jugoslávii.

Dana Votýpková, Ondřej Bouda, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme