Zemřela jedna z posledních pilotek druhé světové války. Na frontu dopravila kolem tisíce bojových letadel

Ve věku 101 let zemřela ve svém domově na britském ostrově Wight jedna z posledních žijících pilotek druhé světové války. Mary Ellisová byla členkou pomocné letecké přepravy a na frontu dovážela Spitfiry a bombardéry. Během války dopravila kolem tisíce bojových letadel do bojové zóny.

Isle of Wight (Velká Británie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mary Ellisová, za svobodna Wilkinsová, se přidala k pomocné letecké přepravě v roce 1941 poté, co zaslechla inzerát na rádiu BBC. V té době se podle ní pilotkám přezdívalo „okouzlující dívky“. Po válce řídila letiště Sandown na ostrově Wight, uvádí BBC.

Spitfire byl údajně vždy jejím oblíbeným letadlem. „Myslím si, že je symbolem svobody,“ popsala Ellisová na své oslavě stých narozenin, která se příznačně konala na sandownském letišti.

Dodnes žijí další tři pilotky druhé světové války. Eleanor Wadsworthová bydlí v anglickém městě Bury St Edmunds, Nancy Stratfordová ve Spojených státech a Jaye Edwardsová v Kanadě.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme