Poláci hlasují v prezidentských volbách. Obhajujícího favorita Dudu vyzývá opoziční Trzaskowski

V Polsku se koná první kolo prezidentských voleb, které kvůli koronaviru a také sporům o způsob hlasování muselo být odloženo z původně stanoveného termínu 10. května. Volební místnosti se otevřely v sedm ráno a Poláci budou svůj hlas moci odevzdat až do 21. hodiny.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po uzavření volebních místností se očekávají první odhady. Pokud žádný z 11 kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, bude o dva týdny později následovat druhé kolo, do kterého postoupí dva nejsilnější uchazeči.

Podivný ‚americký‘ Polák a urážky sexuálních menšin. V Polsku končí kampaň před volbami

Číst článek

Průzkumy dávají největší šance dosavadnímu prezidentovi, 48letému Andrzeji Dudovi, spojenci národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) a její vlády, a stejně starému varšavskému starostovi Rafalu Trzaskowskému z nejsilnější opoziční strany, liberální Občanské platformy.

Duda by měl podle průzkumů v prvním kole získat nejvíce hlasů, ale nemělo by to stačit na znovuzvolení. V předpokládaném druhém kole se šance zdají natolik vyrovnané, že se výsledek hlasování 12. července jeví nepředvídatelný.

Volební právo má asi 30 milionů Polek a Poláků. Svůj hlas mohou odevzdat přímo ve volební místnosti nebo korespondenčně, a to pokud se například bojí kontaktu s jinými lidmi v době epidemie koronaviru, jsou v karanténě nebo fyzicky nemohou do volební místnosti přijít.

Rekordní počet – téměř čtyři sta tisíc – Poláků chce volit v zahraničí. Volební komise na velvyslanectvích a konzulátech ale musí jejich hlasovací lístky dostat nejpozději do konce volebního dne, což je pro pošty v mnoha zemích problém.

🇵🇱#Poland, presidential election #poll :

⏸️#Duda- (inc) : 40,5 %
🔼#Trzaskowski-#PO : 29,7 % (+0,8)
🔼#Hołownia- : 11 % (+0,4)
⏸️#Bosak-#Konf : 7,3 %
🔽#KosiniakKamysz-#PSL : 7 % (-1,6)
⏸️#Biedroń-#Lewica : 3,8 %

#PGBOpinium, 25/06/20

11:15 – 26. 06. 2020

1 6

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme