Rafsandžání chce zlepšit vztahy Íránu se Spojenými státy

Zlepšit vztahy se Spojenými státy chce v případě svého vítězství v nadcházejících íránských prezidentských volbách Alí Hášemí Rafsandžání. Podle tohoto zatím nejvážnějšího kandidáta na prezidentský úřad nastal čas otevřít novou kapitolu v íránsko-amerických vztazích. Jak ale zároveň zdůraznil, Írán se ani za jeho případného prezidentství nevzdá svého kontroverzního jaderného programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Íránu

Možný nový prezident Rafsandžání ohlašuje podle zdrojů Českého rozhlasu jen dva dny před prezidentskými volbami změnu zahraniční politiky. Průzkumy veřejného mínění ho zatím suverénně řadí na první místo. Rafsandžání už prezidentem Íránu byl, v letech 1989 až 1997. Před osmi lety ho vystřídal současný prezident Mohamad Chátamí.

Nejvážnější Rafsandžáního protivník, univerzitní profesor Mostafa Moín chce dokonce íránskou zahraniční politiku vůči Spojeným státům otevřít ještě víc. Moína před nedávnem také navštívili někteří velvyslanci zemí Evropské unie. Je oblíbený mezi mládeží a studenty.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme