Rahami podezřelý z účasti na explozích v New Yorku byl obviněn z pokusu o vraždu pěti policistů

Americká policie obvinila Ahmada Khana Rahamiho podezřelého z podílu na víkendových bombových útocích v New Yorku a New Jersey z pětinásobného pokusu o vraždu policistů a nedovoleného držení zbraně. Obvinění souvisí s pondělním dramatickým zadržením muže ve městě Linden. S odvoláním na prokuraturu o tom dnes informovala agentura AP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté pátrají kvůli explozi v New Yorku po 28letém Afghánci. Může být ozbrojený a nebezpečný | Foto: Reuters

Osmadvacetiletého naturalizovaného Afghánce Rahamiho policisté při pondělním zatýkání zranili a nyní je v nemocnici. Výši kauce soud stanovil na 5,2 milionu dolarů (125,7 milionu korun). Zranění při zatýkací akci utrpěli také dva policisté. Oba jsou ale mimo ohrožení života. Jeden dostal zásah do neprůstřelné vesty a další měl škrábnutí po náboji, který Rahami vystřelil na policejní auto.

Rahamiho policie zadržela v souvislosti s víkendovým výbuchem v Seaside Parku v New Jersey a s explozí v manhattanské čtvrti Chelsea, která zranila 29 lidí. Ve městě Elizabeth v New Jersey se v pondělí nalezlo pět nástražných výbušných zařízení.

Obvinění v souvislosti se samotnými víkendovými útoky podle AP zatím policie nevznesla. Vyšetřovatelé nevědí, jaký mohl mít Rahami k jejich spáchání motiv. Muž nebyl na žádném seznamu lidí, kteří by mohli představovat bezpečnostní riziko.

Podle výpovědi jeho přátel se u něj sice po výletu do Afghánistánu před několika lety začalo silněji projevovat náboženské přesvědčení, přesto však mnohem častěji mluvil o svých zálibách, jako byla auta, než o víře.

List New York Times citoval sousedy rodiny Rahamiho, podle nichž Ahmad před několika lety odešel do Afghánistánu, kde se radikalizoval. Jeho přítel z dětství agentuře Reuters řekl, že po návratu "zvážněl", nechal si narůst plnovous a začal se jinak oblékat. Tato tvrzení se však zatím oficiálně nepotvrdila.

Podle newyorského guvernéra Andrewa Cuoma se úřady nedomnívají, že Rahami byl součástí nějaké teroristické buňky. „Nemáme důvod se domnívat, že by hrozilo od Rahamiho nebezpečí nebo že existuje nějaká Rahamiho buňka,“ řekl Cuomo.

Ještě v pondělí přitom policie uvedla, že se domnívá, že útoky jsou dílem teroristické skupiny působící v New Jersey a v New Yorku.

Také Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oznámil, že nepovažuje útoky za dílo větší teroristické skupiny. Nepátrá také po žádném dalším podezřelém v souvislosti s explozemi, přestože vyšetřování ještě není uzavřeno.

Práci policie během vyšetřování útoků ocenil americký prezident Barack Obama. Bezpečnostní složky pochválil především za rychlé dopadení podezřelého.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme