Silný vítr brání vrtulníku přistát u českých horolezců, kteří uvázli při sestupu z hory Rakapoši v Pákistánu

Dva čeští horolezci Jakub Vlček, Petr Macek a jejich místní průvodce uvázli v asi 6900 metrech nad mořem při sestupu z hory Rakapoši v Pákistánu. Podle informací místní horské záchranné služby se možná vydali na cestu po nové trase a uvázli. Záchranný tým včetně nejméně dvou vrtulníků se je pokusil zachránit, ale kvůli silnému větru se mu nepodařilo přistát. Záchranná akce bude pokračovat v pondělí.

Islámábád (Aktualizováno: 18:26 12. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hora Rakapoši v Pákistánu měří 7788 metrů | Foto: Teseum | Zdroj: Flickr | CC BY-NC 2.0,©

Trojice horolezců úspěšně zdolala 7788 metrů vysoký vrchol v pátek, poté začala sestupovat do tábora. Během večera poslali SMS zprávu svým blízkým, že se dostali do obtíží.

Výška 6000 nebo 7000 metrů je podle horolezce Radka Jaroše vždy nebezpečná. Jaká rizika by jim mohla hrozit?

„Pokud byli špatně aklimatizováni, dostali se na vrchol a pak tam někde uvázli, tak se jim může rozvinout takzvaná akutní výšková nemoc. Pokud byli dobře, což by nasvědčovalo tomu, že byli na vrcholu, tak tento problém by jim nehrozil. Hrozí také spousta objektivního nebezpečí jako laviny nebo trhliny v neznámém terénu,“ vyjmenoval ve vysílání Radiožurnálu Jaroš.

Podle reportéra Geo News jsou všichni tři horolezci v pořádku. Musí sestoupit níž, aby se k nim dostal armádní vrtulník. Podle informací místních novinářů na twitteru vrtulníky vysadily v základním táboře horolezce-záchranáře, kteří se skupině vydají na pomoc. Nepříznivé počasí však záchrannou operaci komplikovalo. „Armádní vrtulníky obnoví záchrannou misi zítra ráno,“ napsal na svém twitterovém účtu regionální list Pamir Times.

„Byl jsem s těmito dvěma horolezci v kontaktu naposledy v srpnu. Radili jsme jim, jak požádat o povolení k výstupu na horu nad 6000 metrů a ohledně prodloužení víz. Pak už jsem s nimi v kontaktu nebyl. V neděli jsem mluvil s bratrem průvodce, který je doprovází, když s ním ztratil kontakt. Den poté nám potvrdil, že kontakt opět navázali. O průběhu záchranné operace zjišťujeme další podrobnosti,“ sdělil Antonín Hradilek, zástupce českého velvyslance v Islámábádu.

Také české ministerstvo zahraničí na uvedlo, že ambasáda byla se dvojicí českých horolezců několikrát v kontaktu již dříve. „Případem se zabýváme a jsme připraveni poskytnout konzulární pomoc i veškerou součinnost místním úřadům,“ sdělila česká diplomacie

Místní média věnují značnou pozornost místnímu horolezci, který je teprve druhým Pákistáncem, který tuto horu zdolal.

kah, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme