Raketa byla projevem hořkosti nad krutostí Japonců, oznámila KLDR. Rada bezpečnosti test odsoudila

Severní Korea ve středu potvrdila, že při svém posledním pokusu v noci na úterý odpálila balistickou raketu středního doletu Hwasong-12. Podle severokorejské agentury KCNA tak učinila v reakci na společné cvičení armád USA a Jižní Koreje. Rada bezpečnosti OSN severokorejský raketový test jednomyslně v noci na středu odsoudila. Novým sankcemi v textu vypracovaném Spojenými státy ale už Pchjongjangu nepohrozila, informovala agentura Reuters.

Pchjongjang / New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejská raketa středního doletu Hwasong-12 | Zdroj: Reuters

Severní Korea pohrozila před týdnem „nelítostnou odplatou" za americko-jihokorejské vojenské cvičení, které skončí ve čtvrtek.

Podle KCNA odpálení sledoval severokorejský vůdce Kim Čong-un, který vyjádřil uspokojení nad úspěšností testu. Zároveň upozornil, že KLDR vypustí další rakety do Tichomoří v brzké budoucnosti.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un přihlíží spolu se svými generály odpálení rakety Hwasong-12, která v noci na úterý přeletěla Japonsko. | Zdroj: Reuters

Poslední střela letěla nad Japonskem u příležitosti 107. výročí oficiální anexe Korejského poloostrova Tokiem. Japonská okupace pak trvala do konce druhé světové války. Odpálení rakety bylo podle KCNA projevem „hořkosti korejského lidu nad krutostí obyvatel japonských ostrovů".

Americké ministerstvo obrany v úterý také potvrdilo, že vystřelená raketa byla středního doletu. Zároveň uvedlo, že nepředstavovala žádné ohrožení ani pro kontinentální USA, ani pro tichomořský ostrov Guam, který je pod americkou správou. Pchjongjang předtím vyhrožoval, že Guam napadne.

Rada chce mírové, diplomatické a politické řešení

V New Yorku v noci na středu kvůli zkoušce rakety mimořádně zasedala Rada bezpečnosti OSN. Vypuštění rakety, která přeletěla Japonsko, označila rada za „pobuřující" hrozbu. Zároveň vyzvala Pchjongjang, aby ustal v dalších raketových pokusech a vzdal se také svých jaderných zbraní a jejich dalšího vývoje.

Rada bezpečnosti odsoudila severokorejský raketový test. Žádné další sankce ale nepřijala. | Zdroj: Reuters

Ve svém prohlášení patnáctičlenná bezpečnostní rada uvedla, že je zcela nezbytné, aby Severní Korea přijala okamžité a konkrétní kroky ke snížení napětí. Sama se zavázala k „mírovému, diplomatickému a politickému řešení". Ostatní státy světa vyzvala, aby uplatňovaly dosavadní sankce.

Podle Reuters členové Rady bezpečnosti OSN s právem veta, tedy Rusko a Čína, tradičně odmítají podporovat další sankce, když KLDR nepoužije při svých zkouškách raketu dlouhého doletu či jadernou bombu.

Do krytů, zavelela japonská vláda. Zemi přeletěla severokorejská raketa

Číst článek

Rada naposledy jednomyslně schválila návrh USA na uvalení nových tvrdých sankcí na Severní Koreu 5. srpna poté, co KLDR vyzkoušela dvě mezikontinentální rakety. Na základě těchto dosud nejtvrdších sankcí může Pchjongjang přijít zhruba o třetinu svých ročních příjmů z vývozu.

Srpnová rezoluce byla už osmým takovým dokumentem, který Rada bezpečnosti OSN přijala od roku 2006 v souvislosti se severokorejskými jadernými a raketovými testy. Žádaný účinek ale neměla žádná z nich.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme