Raketoplán Atlantis se bezpečně vrátil na Zemi

Po 15. hodině našeho času na floridský Mys Canaveral bezpečně dosedl americký raketoplán Atlantis. Jeho mise trvala necelé dva týdny a jejím hlavním cílem bylo dovézt na oběžnou dráhu evropskou vesmírnou laboratoř Columbus a připojit ji k Mezinárodní vesmírné stanici ISS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplány slouží už 25 let | Foto: NASA

To se povedlo. Během několika výstupů do volného kosmu evropsko-americká posádka připevnila Columbus na správné místo. Tenhle laboratorní modul stál mimochodem skoro dvě miliardy dolarů a je určený k různým biologickým i fyzikálním experimentům ve vesmíru. Atlantis přistál na Floridě za krásného počasí a využil tak hned první příležitost k návratu.

Během mise se vyskytly jen drobné poruchy, selhal třeba jeden z počítačů, ale k dispozici bylo dost záložních. Vážnější obavy vzbudila odchlípnutá část tepelné ochrany jednoho z motorů. Nejvíce ale průběh mise ovlivnily zdravotní problémy německého astronauta Hanse Schlegela. Atlantis kvůli tomu zůstal ve vesmíru o den déle než se plánovalo.

Velmi emotivní bylo i loučení amerického astronauta Dana Taniho, kterého Atlantis odvážel domů ze stanice ISS. Tani se měl původně vrátit ještě před Vánocemi minulého roku, kvůli technickým problémům ale musel na oběžné dráze zůstat. A nejenže nestihl svátky, ale bohužel byl ve vesmíru i v době, kdy se při automobilové nehodě v prosinci minulého roku zabila jeho matka.

Na návrat Atlantisu dnes čekalo i americké námořnictvo. Armáda totiž minulý týden dostala pověření sestřelit nefunkční satelit, který obsahuje nádrž s vysoce toxickým palivem. A panují obavy, že kdyby družice náhodou dopadla na zem v obydlených oblastech, mohla by to být pořádná a hlavně zbytečná tragédie.

Námořnictvo chce tedy z jedné z lodí vystřelit zřejmě během dneška zvláštní neexplozivní střelu, která satelit roztříští, a jeho trosky pak shoří v atmosféře. Aby ovšem celá tahle operace neohrozila vracející se Atlantis, čekalo se, až raketoplán přistane.

Milan Kopp, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme