Raketoplán Discovery úspěšně odstartoval na oběžnou dráhu

Americký raketoplánu Discovery úspěšně odstartoval z Kennedyho vesmírného střediska. Umožnilo to klidné počasí, které tentokrát neohrožovalo start raketoplánu nebezpečnými bouřkami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start Discovery

Start Discovery | Zdroj: ČTK

Raketoplán Discovery je už v této chvíli na oběžné dráze kolem Země. Discovery vystartoval na vteřinu přesně a bez sebemenší odchylky vystoupal na oběžnou dráhu. Podle předpokladů amerických vědců a techniků také nenastaly komplikace kvůli malé trhlince ve štítu startovací palivové nádrže. Všechny přístroje pracují bezchybně a kosmonauti jsou pořádku.

Astronauti si nyní odpočinou po náročných přípravách a přetížení při startu. Nejdůležitějším úkolem pak bude přistání Discovery u Mezinárodní kosmické stanice. Dodají tam stavební díly zásoby a vysadí německého kosmonauta Thomase Reitera. Američany také čeká několik úkolů ve volném prostoru. Nejprve doladí termostat řídícího motorku a pak budou zkoušet nové robotické rameno raketoplánu. Vrátí se asi za 12 dní.

Celý raketoplán Discovery byl osázen kamerami, které monitorovaly a dále monitorují, jestli je povrch raketoplánu neporušený. Zvláštní kamera byla i na vnější nádrži. Na této kameře bylo jasně fyzicky vidět, že žádný významný úlomek izolační pěny nebo něčeho dalšího neuletěl. Zhruba po pěti minutách se někde ve směru na Španělsko raketoplán odpoutal od oranžové vnější palivové nádrže a ještě pár vteřin byl z této kamery vidět neporušený bílý povrch Discovery.

Celé pondělí vědci a technici zkoumali prasklinu na štítu vnější palivové nádrže a až pozdě večer celé konsilium po zvážení všech studií rozhodlo, že Discovery může do vesmíru. Prasklina byla na krytu přívodu tekutého kyslíku a byla asi 12 centimetrů dlouhá a o málo víc hluboká. Nicméně to nebyla prasklina, která by hrozila odloupnutím významné části tepelného štítu. Případné malé úlomky pěny neměly ohrozit povrch raketoplánu. Raketoplán potřeboval nádrž jen na kritických zhruba pět minut.

Posádku tvoří sedm Američanů, respektive pět mužů a dvě ženy. Američané také vzali do vesmíru německého kosmonauta Thomase Reitera. Discovery ho vysadí na Mezinárodní kosmické stanici, kde bude Reiter pracovat půl roku. Většinu posádky raketoplánu tvoří vědci. Průměrný věk kosmonautů je nad čtyřicet let.

Kromě klasické vědecké a technologické práce bude úkolem posádky hlavně zásobování Mezinárodní vesmírné stanice. Její stavba je na amerických raketoplánech přímo závislá, protože zatím žádný jiný stroj do vesmíru velké díly stanice nevynese. Mezinárodní stanici budou letos zásobovat americké raketoplány ještě dvakrát.

Posádka Discovery také bude muset ve vesmíru opravit termostat na pomocném motoru pro řízení raketoplánu. Důležité bude samozřejmě také to, aby se američtí kosmonauté v pořádku vrátili. Takže budou muset do volného prostoru a tam pozorně vizuálně i za pomocí přístrojů zkontrolovat, jestli je povrch raketoplánu v pořádku a může zase podstoupit nebezpečný proces sestupu zemskou atmosférou nazpátek na zemi.

Alexandr Pícha, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme