Raketoplán Discovery úspěšně přistál v Kalifornii

Americký raketoplán Discovery přistál v Kalifornii. Po dvou týdnech strávených ve vesmíru dosedlo plavidlo se sedmičlennou posádkou bez problémů ve 14:12 SELČ na záložní letiště v kalifornské poušti, kam muselo středisko řízení letů přesměrovat přistání kvůli opakovaným problémům s počasím na Floridě. Discovery byl prvním raketoplánem, který letěl do vesmíru po havárii Columbie v únoru 2003.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přistání raketoplánu Discovery

přistání raketoplánu Discovery | Foto: AFP

Původně se měl raketoplán vrátit na Zemi v pondělí, poté byl ale manévr floridském mysu Canaveral odložen na dnešek. Důvodem byla nejprve oprava tepelného pláště, a poté i nepříznivé povětrnostní podmínky na Floridě.

Právě počasí je podle odborníka na kosmonautiku Pavla Toufara velmi důležité: "Pro takto velký a poměrně těžký celokovový kluzák velikosti středně velkého dopravního letadla je přistání velmi závislé na počasí jak na bočním, tak i na jiném větru," popisuje situaci Toufar.

Bouřlivé počasí panovalo na Floridě i dnes. NASA nakonec rozhodla, že loď přistane před úsvitem na Edwardsově letecké základně v Kalifornii. Pro posádku nebylo přistání na záložní dráze problémem, protože ho mnohokrát nacvičovala.

Velitelka raketoplánu Eileen Collinsová zažehla po třinácté hodině SELČ na dvě minuty a čtyřicet dva vteřiny motory, které let Discovery zpomalily a nasměrovaly loď na přistání. Raketoplán se v té době pohyboval na oběžné dráze ve výšce tři sta třicet kilometrů nad Zemí.

Přistávací manévr, který byl očekáván s netrpělivostí a obavami, nakonec proběhl hladce a letové středisko nehlásilo žádné problémy. Podle NASA raketoplán přestál bez problémů i okamžik, kdy je při průchodu atmosférou vystaven nejvyšší teplotě.

Discovery sestupoval nad Tichým oceánem, klesal nad jižní Kalifornií a na trase k základně ze severu minul Los Angeles. Na přistávací dráhu základny Edwards hladce dosedl ve 14:12 SELČ. "Gratulujeme k opravdu skvělému zkušebnímu letu," uvítalo sedmičlennou posádku na Zemi letové středisko v Houstonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Konvalina komentuje přistání Discovery

Jedinou komplikací dnešního návratu Discovery tak bylo podle Pata Ryana z řídícího centra NASA špatné počasí. "Zdá se, že všechno šlo přesně tak, jak se předpokládalo. Hned poté, co se kola raketoplánu zastavila, pogratulovala kapitánka Eileen Collinsová celé posádce a poděkovala celému řídícímu centru."

Radost byla znát nejen na tvářích astronautů, kteří dvě hodiny po přistání z raketoplánu vystoupili, aby si ho v klidu prohlédli, tak z výroků vedoucích činitelů NASA. Hrdinkou této mise je celá posádka vedená první ženou, která velí americkým raketoplánům Eileen Collinsovou.

Administrátor NASA Martin Griffin dokonce zažertoval, že by jí měl předat vedení kosmické agentury, a vážně dodal, že výkon dvou žen a pěti mužů z jednatřicátého letu Discovery bude těžké překonat. Collinsová poté prohlásila, že to sice byla fantastická mise, ale že jsou rádi, že už jsou doma.

Hlavním cílem mise Discovery byl bezpečný start a přistání raketoplánu, který létá do vesmíru už přes dvacet let. Columbia byla zničena právě při návratu do atmosféry šestnáct minut před přistáním kvůli poškození křídla, které jí při startu způsobil kus utržené izolace z vnější nádrže.

Přes dnešní úspěšné přistání se tento problém NASA nepodařilo vyřešit. Televizní záběry ukázaly, že i při startu Discovery 26. července se utrhly kousky izolace, ale stroj nijak výrazně nepoškodily. NASA přesto další lety raketoplánů zastavila.

Discovery dopravil na Mezinárodní vesmírnou stanici dlouho očekávané zásoby a vybavení. Astronauti nově vyvinutými technologiemi zkoumali případné poškození tepelného pláště raketoplánu a při jednom ze tří výstupů do vesmírného prostoru se také neplánovaně pustili do opravy pláště, z něhož vytáhli dva vyčnívající pásky výplňové hmoty.

Let Discovery brala NASA jako testovací, získala mnoho dat, která chce vyhodnotit a pak rozhodnout o pokračování letů tří raketoplánů americké flotily. Vesmírá agentura má závazek pomoci dobudovat mezinárodní kosmickou stanici a létat bezpečně s raketoplány kolem Země až do roku 2010.

Jak řekl ředitel programu raketoplánů NASA Bill Parsons, informace, které posádka přivezla, využijí technici ke zvýšení bezpečnosti dalších letů. "Okolo příštího týdne bychom měli dostat příští předběžné výsledky analýzy dat, které posádka Discovery přivezla. Opět se rozhodneme, jak budeme postupovat a jestli například raketoplány nějak upravíme. Teď je však na vytváření závěrů ještě příliš brzy," podotkl ředitel programu raketoplánů NASA.

Pozornost se však obrací stále více k Marsu, kam zítra NASA vypustí další vesmírnou sondu, která bude planetu zkoumat z oběžné dráhy.

Robert Mikoláš, Miroslav Konvalina, Martin Hromádka, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme