Raketoplán Endeavour je po odkladech připraven na start

Na floridském Mysu Canaveral se schyluje k historickému okamžiku. Začal odpočet a americký raketoplán Endeavour se připravuje na start. Několikrát odložený vzlet trochu rozředil pozornost světových médií, přesto se na start sjedou zvědavci z celé země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední start raketoplánu Endeavour byl odložen | Zdroj: Reuters

„Máme na seznamu asi třicet úkolů, které musíme splnit,“ říká velitel 134. mise raketoplánu Mark Kelly.

Vysvětluje, že hlavním cílem mise je dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici magnetický spektrometr – zařízení za dvě miliardy dolarů, které má pomoci pátrat po antihmotě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek amerického zpravodaje Víta Pohanky o chystaném startu Endeavouru

Jenže k poslednímu startu poutá pozornost už samotná skutečnost, že misi bude velet právě on – manžel kongresmanky Gabriel Giffordsové, která byla v lednu vážně zraněná při útoku šíleného střelce v Arizoně.

Pro Čechy je samozřejmě důležitou okolností, že se na palubě raketoplánu má dostat do vesmíru také plyšová postavička Krtečka, kterou s sebou bere astronaut Andrew Feustel, jehož manželka je českého původu.

Američané však této vedlejší okolnosti pozornost nevěnují. Pro ně je pochopitelně hlavní, že Endeavour, nejmladší z raketoplánů, startuje po devatenácti letech do vesmíru naposledy.

Proto se čeká, že se do okolí Mysu Canaveral sjedou nadšenci z celé země, kteří budou vzlet sledovat z přilehlých pláží a tábořišť.

Před dvěma týdny, kdy měl podle plánu Endeavour startovat, se jich podle odhadu místních úřadů sjely na místo statisíce. Dorazil i prezident Obama, zmíněná zákonodárkyně Giffordsová, desítky tisíc novinářů a oficiálních hostů. Všichni ale byli zklamaní, když se start odložil kvůli technickým problémům.

Jako definitivně poslední má na konci června odstartovat raketoplán Atlantis. Zájem o Edeavour naznačuje, že se na Mys Canaveral sjedou ještě větší davy.

Vít Pohanka, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme