Raketoplán Endeavour konečně odstartoval

Z Mysu Canaveral na Floridě po několika odkladech odstartoval americký raketoplán Endeavour. Start byl naposledy odložen v pátek kvůli špatnému počasí na záložních letišti ve Španělsku, která jsou určena pro přistání v případě potíží. Do kosmu se dostává v sedmičlenné posádce také první indiánský astronaut.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Endeavour startuje | Foto: US NAVY

Prvním původním obyvatelem amerického kontinentu, který se na svou vlast podívá z kosmu, je John Herrington. V sedmičlenné posádce raketoplánu jsou i dva Američané a jeden Rus, kteří vystřídají dosavadní posádku na mezinárodní kosmické stanici.

Raketoplán Endeavour se potýkal s únikem kyslíku na palubě a následným porušením tepelného pláště a mechanické ruky. Obě závady se podařilo odstranit před zahájením podstatně zpožděné 11denní mise. Astronauty čeká několik výstupů do volného prostoru, kdy budou připevňovat k budované Mezinárodní kosmické stanici dvanáctitunový nosník a opravovat orbitální komplex.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme