Raketoplán Endeavour naposledy startuje do vesmíru

Jestli se na poslední chvíli nepokazí počasí, budou podle očekávání statisíce Američanů sledovat jeho vzlet z pláží v okolí Kennedyho vesmírného střediska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplán Endeavour | Foto: NASA

Z místa startu hlásil do Ranního Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka, motely i hotely v okolí jsou plně obsazeny a diváci se brzy začnou stahovat na pláže a parky mysu Canaveral.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z mysu Canaveral se do Ranního Radiožurnálu přihlásil zpravodaj Vítek Pohanka

Lidé, kteří se přijeli podívat, jsou spíše středního a staršího věku a zřejmě dorazí i mladí lidé, pro ně však už vesmírné lety nejsou tak zajímavé jako pro účastníky soutěže o dobývání kosmu nebo pamětníky studené války.

U startu má být i prezident Obama s rodinou. Do jeho programu však zasáhla situace způsobená tornády. Nejprve proto navštíví postiženou Alabamu.

Další diváci z Česka

Start raketoplánu Endeavour bude na Floridě sledovat i delegace českých vědců. Na palubě poletí z jejich iniciativy český maskot - Krteček výtvarníka Zdeňka Millera. Do kosmu si ho bere astronaut Andrew Feustel, který se hlásí k českým kořenům své rodiny a mezi diváky má být i Feustelova tchýně Alena, za svobodna Pojerová, pocházející ze Znojma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Heinzel z Astronomického ústavu ČAV ve Světě o deváté

Od vedoucího české vědecké delegace, Petra Heinzel z Astronomického ústavu ČAV ve Světě o deváté připomněl, že Andrew Feustel zapsal do dějin kosmonautiky už předchozí kosmickou misí: „Letěl k Hublovu teleskopu a byl tím člověkem, který ho naposledy opravovala. A na nynější misi dopraví k Mezinárodní vesmírné stanici alfaspektrometr.“

K cestě Krtečka Petr Heinzel poznamenal, že určitě přispěje k popularizaci Česka, ale také zájmu o kosmonautiku u mladých lidí.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme