Raketoplán Endeavour po úspěšném startu míří k ISS

Z floridského Mysu Canaveral úspěšně odstartoval raketoplán Endeavour se sedmičlennou posádkou. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se dostal na oběžnou dráhu přesně podle plánu a bez komplikací. Zítra večer má dorazit k Mezinárodní vesmírné stanici ISS.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

start raketoplánu Endeavour

start raketoplánu Endeavour | Foto: AFP

"Dnešek byl velmi vydařený den," charakterizoval úspěšný sart Endeavouru náměstek ředitele NASA Bill Gerstenmaier. "Tisíce hodin práce v přípravě startu se vyplatily," dodal.

Po více než dvou minutách od startu se podle něj oddělilo z vnější nádrže čtyři až pět malých kusů izolační pěny. Pokud tyto kousky raketoplán vůbec zasáhly, nemohly způsobit žádnou znepokojivější škodu, zdůraznil Gerstenmaier.

Endeavour by měl přistát u vesmírné stanice ISS v pátek v 19:53 SELČ. Sedmičlenná posádka raketoplánu tam stráví celkem týden. Při třech výstupech do kosmického prostoru má nahradit vadný gyroskop, nutný k udržování správné polohy stanice na oběžné dráze.

Jak Radiožurnálu řekl Zdeněk Pokorný z brněnské hvězdárny, mise je také důležitou zkouškou vylepšených amerických raketoplánů. "Hlavně má ověřit, že americký projekt raketoplánů stále ještě nepatří do starého železa. Raketoplán Endeavour prošel v letech 2003 až 2005 poměrně značnou modernizací, takže můžeme nyní očekávat, že nepříjemné poruchy, které byly u jiných raketoplánů, tady budou jen v malé míře."

Naposledy letěl Endeavour do vesmíru v listopadu 2002. Poté přišla 1. února 2003 katastrofa raketoplánu Columbia, který shořel při sestupu v atmosféře a všechny zbylé stroje poslal NASA k důkladným pozemním kontrolám. Letoví manažeři uvádějí, že Endeavour je nyní prakticky nový. Ani tentokrát se ale nevyhnuli technickým problémům, když museli týden před jeho startem řešit únik vzduchu v kabině posádky a závadu termostatu.

Členkou posádky je i bývalá učitelka Barbara Morganová, která jako náhradnice prodělala kosmický výcvik spolu s posádkou nešťastného raketoplánu Challenger. Ten shořel krátce po startu v roce 1986. NASA poté vyzval Morganovou, aby zůstala v jeho programu a slíbil jí účast v některé z budoucích misí. Úkolem kosmonautky za letu bude řízení činnosti robotické paže raketoplánu a dohled nad překládáním 2268 kilogramů materiálu mezi ISS a vesmírným plavidlem.

Mise raketoplánu je v letošním roce druhou ze čtyř, které NASA plánuje ve snaze dokončit výstavbu Mezinárodní vesmírné stanice, než tři zbylé americké raketoplány v roce 2010 odejdou do plánovaného důchodu. Příští start je připravován na 23. října, v prosinci by pak měl odstartovat raketoplán Atlantis s německým astronautem na palubě. Tento let má za úkol přivézt a nainstalovat na ISS evropskou vesmírnou laboratoř Columbus.

Martin Hromádka, Petr Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme