Raketoplán Endeavour se spojil s ISS

Americký raketoplán Endeavour, který v neděli odstartoval s Kennedyho vesmírné základny na floridském Mysu Canaveral, se spojil s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír v Houstonu. Při přistávání nebyla použita automatika, ale celou operaci manuálně řídil velitel Endeavouru James Wetherbee. Spojení raketoplánu a ISS se uskutečnilo zhruba ve výšce 397 kilometrů nad územím jihovýchodní Austrálie. Raketoplán dopravil na Mezinárodní vesmírnou stanici novou posádku a také náhradní díly i nové zásoby potravin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Endeavour startuje | Foto: US NAVY

Na ISS nyní pobývá posádka tvořená ruskými kosmonauty Valeriem Korzunem a Sergejem Tresčevem a americkou astronautkou Peggy Whitsonovou. Všichni se na stanici nalodili v červnu. Nové osazenstvo ISS budou tvořit Američané Kenneth Bowersox a Donald Pettit a Rus Nikolaj Budarin, kteří mají na oběžné dráze zůstat nejméně čtyři měsíce.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme