Raketoplán Endeavour se vrátil z mise k ISS na Floridu

Americký raketoplán Endeavour se sedmičlennou posádkou je v pořádku na Zemi. Na dráze Kennedyho vesmírného střediska na Floridě ale přistál zhruba o hodinu a půl později, než se předpokládalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přistání raketoplánu Endeavour | Foto: AFP

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) přistání odložil kvůli mrakům. Posádka tak ještě jednou obletěla Zemi a dosedala na ni až po setmění, což je méně obvyklé.

Díky tmě byly na trupu raketoplánu po přistání vidět plameny. Šlo o výfukové plyny, které za denního světla nejsou vůbec patrné, podle NASA ale nesvědčí o ničem mimořádném.

Ukončená mise Endeavouru trvala rekordních šestnáct dnů a astronauti během ní na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) instalovali část japonské laboratoře. Stanice je teď po dodávce nejnovějšího vybavení kompletní ze 70 procent.

Příští týden by k ISS měla dorazit první evropská bezpilotní kosmická loď Jules Verne, která odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně 9. března a na stanici nese zásoby potravin, vody a oblečení.

Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme