Raketová přestřelka mezi Izraelem a Gazou znepokojila OSN

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyjádřil silné znepokojení nad ostrými útoky mezi Izraelem a Palestinci z pásma Gazy. Na Izrael dopadají salvy raket, jedna zasáhla oblast jen 40 kilometrů od Tel Avivu. Na jihu země zůstaly zavřené desítky škol. Izraelci mezitím pokračují v bombardování palestinských ozbrojenců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) Pan Ki-mun v Praze. | Foto: Filip Jandourek

Od pátku už na Izrael dopadlo více než dvě stě raket, které zranily několik lidí a působí stále větší materiální škody. Podle Palestinců je to odplata za páteční atentát na vůdce Výborů lidového odporu Zuhajra Kajsího. Izraelci ho zabili v Gaze raketovým útokem.

Od té doby přibyly také desítky dalších náletů na palestinské území. Zahynulo už nejméně 23 Palestinců, většinou ozbrojenců.

Izrael a hnutí Hamás, které vládne v Gaze, vyjednávají přes egyptské prostředníky příměří. Obě strany dávají najevo, že si nepřejí další stupňování konfliktu.

Výbory lidového odporu a Islámský džihád ale klid zbraní zatím odmítají. Palestinci i Izrael navíc trvají na tom, že s útoky nejprve musí přestat druhá strana.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme