Severní Korea potvrdila, že provedla další raketovou zkoušku. Dohlížel na ni Kim Čong-un

Severní Korea v sobotu potvrdila, že v pátek uskutečnila další raketovou zkoušku. O testu již dříve informovaly americké a jihokorejské zdroje. Podle KLDR se jednalo o další test „nově vyvinutého vícenásobného odpalovacího zařízení pro řízené střely velké ráže“. Na zkoušku také tentokrát osobně dohlížel vůdce Kim Čong-un, dodala severokorejská státní média.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Zdroj: Reuters

Jihokorejská armáda v pátek uvedla, že KLDR odpálila nejméně dvě balistické rakety krátkého doletu do moře u svého východního pobřeží. Střely uletěly 220 kilometrů a dosáhly výšky 25 kilometrů.

KLDR odpálila další balistické střely, píší agentury. Trumpa to nezneklidňuje, mají prý krátký dolet

Číst článek

Jednalo se již o třetí severokorejskou raketovou zkoušku v průběhu jediného týdne. KLDR tvrdí, že ve všech třech případech testovala svůj nový raketový systém.

Severokorejská oficiální tisková agentura KCNA sdělila, že páteční zkouška potvrdila „schopnost střel měnit dráhu letu, přesnost zásahu cíle a sílu exploze válečné hlavice“.

Podle expertů se severokorejský vůdce Kim snaží raketovými zkouškami vyvinout tlak na Spojené státy a Jižní Koreu v době, kdy rozhovory o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova stagnují. Pchjongjang je rovněž rozhořčen plánem Washingtonu a Soulu uspořádat tento měsíc pravidelné společné vojenské cvičení.

Americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že severokorejské zkoušky balistických střel krátkého doletu jsou možná v rozporu s rezolucemi OSN, ale neporušují dohodu mezi KLDR a USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme