Největší nákup zbraní v dějinách Polska. Varšava podepsala smlouvu na raketový systém Patriot

Polsko koupí od Spojených států raketový systém Patriot. Vláda ve Varšavě ve středu podepsala příslušnou smlouvu s americkou zbrojovkou Raytheon, informovala agentura PAP. Podle ministra obrany Mariusze Błaszsczaka Varšava za systém zaplatí 4,75 miliardy dolarů (97,6 miliardy korun).

Varšava (Aktualizováno: 12:20 28. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak a americký velvyslanec v Polsku Paul W. Jones | Foto: Sławomir Kamiński | Zdroj: Reuters

„Je to výjimečný, historický moment,“ řekl na slavnostní ceremonii u příležitosti podpisu smlouvy polský prezident Andrzej Duda. „Je to nová kapitola v dějinách polské armády.“

Za „milník“ podpis smlouvy označil také americký velvyslanec ve Varšavě Paul W. Jones.

Terorista zadržený v Polsku se pohyboval i v Česku. Byl členem komanda, které zaútočilo na Bataclan

Číst článek

Podle ministra Blaszczaka Polsko kupuje „moderní zařízení, které obstálo v testech v mnoha zemích“. Cenu, kterou Varšava za raketový systém zaplatí, označil ministr obrany za dobrou.

'Bezpečnost se nedá vyčíslit penězi'

Prezident Duda uznal, že cena je vysoká, Poláci podle něj ale kvůli své historické zkušenosti vědí, že „bezpečnost se nedá vyčíslit penězi“. Podle agentury Reuters se jedná o největší nákup zbraní v dějinách Polska.

Agentura zároveň upozornila, že smlouva se týká nákupu čtyř jednotek systému Patriot. O nákupu dalších Polsko zatím s USA vyjednává.

Premiér Mateusz Morawiecki přislíbil, že za pomoci nového systému protiletadlové obrany bude Polsko bránit i ostatní členy Severoatlantické aliance. Podle agentury PAP předseda polské vlády rovněž oznámil, že první část systému Patriot do země dorazí v roce 2022, další část o dva roky později.

Německo, Nizozemsko, Španělsko

Prodej systému Patriot polské armádě schválilo americké ministerstvo zahraničí již loni v listopadu. Následně s transakcí vyslovil souhlas i Kongres Spojených států, který musí schvalovat všechny zahraniční kontrakty zahrnující pokročilé vojenské technologie.

Systém Patriot vlastní v současnosti například armády Německa, Nizozemska, Španělska a Řecka. Za důvod pro nákup raketového systému Polsko v minulosti označilo „rostoucí hrozbu z východu“.

Koupi raket měla Varšava v plánu již od roku 2015, kdy tehdejší polské vedení rozhodlo o potřebě posílit obranu země v reakci na anexi ukrajinského poloostrova Krym Ruskem. Nová vláda premiérky Beaty Szydlové však po nástupu k moci oznámila, že nákup vzhledem k vysoké ceně přehodnotí a požadovala po Washingtonu ústupky.

Polsko je jedním z nejaktivnějších amerických spojenců z evropských postkomunistických zemí a jako jeden z mála států splňuje požadavek NATO na výši armádních výdajů odpovídající dvěma procentům HDP, k čemuž chce partnery v alianci přimět i americký prezident Donald Trump.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme