Severní Korea vypálila další dvě rakety. Dvojice balistických střel dopadla do Japonského moře

Severní Korea vypálila další dvě rakety, které dopadly do Japonského moře. S odvoláním na jihokorejskou armádu o tom v sobotu informovaly tiskové agentury. Americký prezident Donald Trump na twitteru zveřejnil několik informací z dopisu, který mu zaslal severokorejský vůdce Kim čong-un. Ten měl napsat, že severokorejské raketové testy skončí, jakmile bude ukončeno současné vojenské cvičení Spojených států a Jižní Koreje. Pak se chce Kim sejít.

Soul / Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Test raketové střely v neznámé lokalitě Severní Korey. (Nedatovaná fotografie poskytnutá korejskou zpravodajskou agenturou KCNA 7. srpna 2019) | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

KLDR v posledních týdnech uskutečnila více raketových testů. V posledním případě šlo podle jihokorejské armády zřejmě o balistické rakety krátkého doletu. Rakety byly vypáleny z východního pobřeží Severní Koreje a po překonání zhruba 400 kilometrů dopadly do moře v oblasti mezi Korejským poloostrovem a Japonskem.

Odpal raket byl vážným varováním pro Jižní Koreu, zní z KLDR. Vadí jí zbrojení a cvičení s Američany

Číst článek

Jak poznamenala agentura AFP, jde už o páté odpálení raket z KLDR za poslední dva týdny. Pchjongjang nynější raketové testy označil již dříve za reakci na společné vojenské cvičení USA a Jižní Koreje, které se koná tento měsíc. Podle jihokorejské armády je velmi pravděpodobné, že KLDR bude v odpalování raket pokračovat.

Dnešní test se uskutečnil krátce poté, co Trump v pátek uvedl, že od severokorejského vůdce dostal „velmi krásný a pozitivní“ dopis. Dodal, že očekává, že se s Kimem brzy sejde k dalšímu jednání o odstranění jaderného arzenálu z Korejského poloostrova. Trump nenaznačil, kdy by se příští schůzka mohla konat. Oba státníci se od poloviny loňského roku sešli už třikrát, pokrok v jednání byl však jen skromný.

‚Nerad to platím‘

„(Kim) není z toho vojenského cvičení nadšen, ale já jsem to taky nikdy neměl rád. Nikdy jsem tomu nefandil. A víte proč? Nerad za to platím,“ komentoval Trump Kimovy výhrady vyjádřené v dopise.

Později americký prezident na twitteru zveřejnil několik dalších informací z dopisu, který obdržel. „V dopise, který mi poslal Kim Čong-un, velmi mile uvedl, že by se rád sešel a začal vyjednávat hned, jak skončí společné cvičení USA a Jižní Koreje. Byl to dlouhý dopis, ve kterém si zejména stěžoval na to směšné a drahé cvičení,“ napsal Trump.

In a letter to me sent by Kim Jong Un, he stated, very nicely, that he would like to meet and start negotiations as soon as the joint U.S./South Korea joint exercise are over. It was a long letter, much of it complaining about the ridiculous and expensive exercises. It was.....

13:58 – 10. 08. 2019

20513 108992

„V dopise byla rovněž malá omluva za testování raket krátkého doletu s tím, že tyto testy skončí, jakmile skončí cvičení. Těším se na setkání s Kim Čong-unem v ne příliš vzdálené budoucnosti! Severní Korea bez jaderných zbraní se stane jednou z nejúspěšnějších zemí na světě!“ dodal americký prezident.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme