Raketový útok na americkou leteckou základnu v Iráku. Od začátku letošního roku jich bylo už 43

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla v neděli cílem raketového útoku. Agentuře AFP to řekl bez dalších podrobností nejmenovaný bezpečnostní činitel. USA v minulosti podobný typ útoků přisuzovaly místním milicím podporovaným Íránem. Zpráva o novém raketovém útoku přichází jen dva dny po prezidentských volbách v Íránu, v nichž zvítězil ultrakonzervativec Ebrahím Raísí.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketový útok (ilustrační fotografie) | Foto: SANA | Zdroj: Reuters

Zvolení Raísího oslavují nejradikálnější proíránské skupiny působící Iráku, které dlouhodobě vedou kampaň proti americké přítomnosti v zemi.

Novým íránským prezidentem bude soudce Ebráhím Raísí. Od 80. let jsou na něj uvaleny americké sankce

Číst článek

Výsledek voleb v Íránu tyto skupiny vyzdvihly jako „neúspěch amerických pěšáků“. Proti cílům USA v Iráku od začátku letošního roku směřovalo již 43 útoků. Terčem byla americká ambasáda v Bagdádu, základny s americkými vojáky nebo jimi najatými bojovníky, či konvoje podporující snahy mezinárodní koalice zaměřené na boj s džihádisty.

Podobné výpady se přitom v poslední době vyhrocují. Dříve k nim milice využívaly rakety nebo bomby umístěné na okraji silnic, od poloviny dubna však čtyřikrát zaútočily ozbrojenými bezpilotními letouny. Akce podnikají například proti Saúdské Arábii jemenští povstalci z řad Húsíů rovněž podporovaní Íránem.

Pro experty je nedělní incident znamením rostoucí intenzity sporu v Iráku, kde Američané znovu nasadili svoje systémy protivzdušné obrany Patriot. Nadále nicméně udržují v akci i systém C-RAM, jemuž se již v minulosti podařilo zastavit řadu raket.

Zapojení nového prostředku vzdušné obrany je podle AFP důkazem toho, že se Washington nového vývoje obává. Před deseti dny rovněž nabídl až tři miliony dolarů (64,7 milionu korun) za informace ohledně útoků proti americkým cílům v Iráku z poslední doby.

#BREAKING Rocket fire targets Iraq base hosting US troops: security source

13:10 – 20. 06. 2021

120 201

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme