Raketový útok v obytných čtvrtích Kábulu si vyžádal pět mrtvých a 25 zraněných

Nejméně pět lidí zahynulo a dalších 25 utrpělo zranění při sobotním raketovém útoku v afghánské metropoli Kábulu. Podle agentury DPA o tom informovalo afghánské ministerstvo zdravotnictví. Ministerstvo vnitra uvedlo, že zasaženy byly převážně obytné čtvrti.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté hlídkují v ulicích Kábulu po raketovém útoku. | Zdroj: Reuters

Mluvčí kábulské policie řekl, že odpáleno bylo „mnoho raket“. Řada z nich dopadla do blízkosti přísně střežené Zelené zóny, v níž se nachází řada velvyslanectví a sídel zahraničních firem.

Při střelbě na univerzitě v Kábulu zemřelo 22 lidí. K útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát

Číst článek

Podle ministerstva vnitra ještě předtím vybuchly dvě menší nálože nastražené proti policejnímu autu, které usmrtily policistu a tři osoby zranily.

Agentura DPA připomněla, že terčem raketového útoku byl Kábul i v srpnu. Útok si tehdy vyžádal několik obětí a zraněných a přihlásila se k němu teroristická organizace Islámský stát (IS).

Povstalecké hnutí Tálibán odpovědnost za sobotní útok odmítlo. Tálibán v současnosti vede mírové rozhovory s afghánskou vládou, jejichž cílem je v zemi ukončit vleklou válku.

Dialog, zahájený v září v katarské metropoli Dauhá, ale zatím postupuje velmi pomalu. V sobotu by se měl v Dauhá sejít odděleně s vyjednávači Tálibánu a afghánské vlády americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Pentagon tento týden oznámil, že brzy z Afghánistánu stáhne další zhruba 2000 ze současných 4500 vojáků. To by znamenalo urychlení procesu stahování daného únorovou dohodou Tálibánu a Washingtonu, která předpokládá úplný odchod Američanů do poloviny příštího roku. Tálibán na oplátku slíbil, že nedovolí svým členům ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na Spojené státy a jejich spojence.

Podle kritiků může rychlý odchod amerických vojáků ohrozit už tak oslabenou bezpečnostní situaci v Afghánistánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme