Rakety Hizballáhu zasáhly centrum Haify

Izrael čelí nejtvrdším útokům od začátku konfliktu s Hizballáhem. V severoizraelské vesnici Kfar Giladi zabila série raket vypálených z jižního Libanonu deset lidí. Večer dopadly další rakety na centrum Haify. Zahynuli tam nejméně tři lidé a několik desítek utrpělo zranění. Útoky se odehrávají v době, kdy členové Rady bezpečnosti OSN dokončují návrh rezoluce o Blízkém východě, na kterém se v sobotu shodly Spojené státy a Francie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rakety Hizballáhu útočí na Haifu

rakety Hizballáhu útočí na Haifu | Zdroj: ČTK

Hustě obydlené centrum Haify zasáhla večer série asi šesti kaťuší. Jeden z domů se po přímém zásahu zřítil.

Při útoku zahynuli nejméně tři lidé, lékaři v nemocnicích ošetřili 160 zraněných. Mnoho lidí ale zřejmě zůstává pod troskami domů. Některé z nich hoří. Na místo se sjeli záchranáři a hasiči z celé oblasti.

Izraelská armáda oznámila, že letectvo podniklo útok na libanonskou vesnici Kana, kde zničila odpalovací zařízení raket, které hnutí Hizballáh vystřelilo na Haifu. Před týdnem se obec stala terčem krvavého útoku, při kterém zahynulo 54 civilistů včetně mnoha dětí.

Během dne zabily rakety Hizballáhu deset lidí v severoizraelské vesnici Kfar Giladi. Dalších 14 lidí utrpělo zranění, šest z nich je ve velmi vážném stavu. Bombardování trvalo asi patnáct minut, během nichž na oblast dopadlo nejméně 80 raket.

Starosta obce Chajm Barvivaj neví, proč skupina vesničanů nedbala na varovné zvuky sirén, nevyhledala nejbližší kryt a místo toho zůstala na otevřeném prostranství. V oblasti jsou ale poplachy tak časté, že je místní lidé přestávají registrovat.

Podle izraelského premiéra Ehuda Olmerta militantní šíité odpálili na pobřeží zálivu v Haifě a města podél libanonské hranice až po Golanské výšiny celkem 3000 raket. Premiér odhadl, že Hizballáh jich má k dispozici ještě nejméně 15.000. Izraelské letectvo v noci na dnešek ničilo především pozemní komunikace a mosty na východě Libanonu. Zahynulo při tom nejméně šest lidí.

Mezi tím pokračují také diplomatické aktivity, jejichž cílem je najít mírové prostředky, jak válku mezi Hizballáhem a Izraelem zastavit. Představitelé všech 15 členských zemí Rady bezpečnosti OSN už dostaly text americko-francouzského návrhu rezoluce k ukončení konfliktu. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová vyslovila naději, že pokud Rada bezpečnosti tuto rezoluci do dvou dnů vydá, může to vést k zastavení násilí.

Riceová ale zároveň upozornila, že sama rezoluce ještě nemůže zajistit dlouhodobý mír na Blízkém východě. "Je velmi důležité zastavit bombardování Izraele a hlavní izraelské vojenské operace. Bude to ale jen první krok. Pak se musíme dopracovat k utvoření mezinárodních sil, které pomohou libanonské vládě převzít kontrolu nad celým územím," prohlásila šéfka americké diplomacie.

Návrh rezoluce přivítal kromě amerických představitelů také Izrael, ovšem Libanon má k textu zásadní výhrady. Předseda libanonského parlamentu Nabí Barrí dnes prohlásil, že Libanon návrh odmítá, protože by umožnil izraelským vojákům zůstat na libanonském území. Návrh podle něj ignoruje sedmibodový mírový plán, který schválila a předložila libanonská vláda. Ten mimo jiné vyzývá k příměří, odsunu izraelských vojáků a návratu civilistů, kteří museli opustit své domovy.

Martin Dorazín, Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme