První nálet od roku 2014. Izrael po středečních raketových útocích podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

Tel-aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve středu byly na Izrael z jižního Libanonu odpáleny tři rakety, dvě z nich dopadly na izraelské území a jedna nepřekonala hranici. (Ilustrační foto) | Foto: Khalil Hamra | Zdroj: ČTK/AP

„Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety,“ uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

K Izraeli zamířilo šest raket z Libanonu. Jeruzalém zareagoval střelbou na místo odpalu

Číst článek

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Poslední nálet, o němž se ví, dosud Izrael podnikl v Libanonu v roce 2014, potvrdila izraelská armáda agentuře AFP. Nynější izraelské nálety byly odpovědí na středeční raketové útoky.

Ve středu byly na Izrael z jižního Libanonu odpáleny tři rakety, dvě z nich dopadly na izraelské území a jedna nepřekonala hranici. Izrael krátce nato začal libanonské cíle ostřelovat a v noci na čtvrtek podnikl v Libanonu nálety.

Izraelský ministr obrany Benny Ganc vyzval k vyslání silného vzkazu Prozatímním silám OSN v Libanonu (UNFIL), které jsou rozmístěné na jihu země na hranici s Izraelem, uvedlo izraelské ministerstvo obrany.

UNFIL je v Libanonu od roku 1978 a od roku 2006 ve spolupráci s libanonskou armádou monitoruje hranici s Izraelem a dohlíží na dodržování rezoluce 1701 Rady bezpečnosti OSN, která byla schválena po válce mezi Izraelem a libanonským šíitským hnutím Hizballáh, jež má v jižním Libanonu silný vliv.

Nedostupné léky, nefunkční vláda. Libanon je rok po explozi na pokraji kolapsu

Číst článek

Hizballáhem vlastněná televize Al-Manár o náletech informovala kolem 2.00 s tím, že zasáhly otevřené prostranství ve vesnici Mahmúdíja v okresu Mardžajún.

Arabsky mluvící mluvčí izraelské armády uvedl, že libanonská armáda zodpovídá za to, co se stane na jejím územím a varoval, že Izrael odpoví při případných dalších útocích z Libanonu. Šéf UNIFIL generálmajor Stefano Del Col vyzval „obě strany“ k „maximální zdrženlivosti, aby se zabránilo další eskalaci, zejména v den takto vážného výročí“.

Libanon si ve středu připomněl rok od ničivé exploze dusičnanu amonného v bejrútském přístavu, která si vyžádala více než 200 obětí na životech, přes 6500 lidí zranila a zdevastovala několik čtvrtí libanonské metropole. Server iROZHLAS.cz u příležitosti výročí připravil přehled o tom, kam se někdejší Švýcarsko Blízkého východu za posledních dvanáct měsíců od výbuchu posunulo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme