Rakety v noci dopadly na Tripolis. Zasáhly i Kaddáfího rezidenci

Protilibyjská koalice dál útočí na strategické cíle v zemi. Během druhé vlny leteckých útoků dopadly rakety i na hlavní město Tripolis. Některé se trefily i do rezidence diktátora Muammara Kaddáfího. Údajně v ní mělo být řídící centrum libyjských sil. Libyjská státní televize uvedla, že Kaddáfího stoupenci se shromažďují na letištích, aby zde vytvořili lidské štíty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye. Libyjští povstalci drží stoupence Kaddáfího.

Libye. Libyjští povstalci drží stoupence Kaddáfího. | Zdroj: Reuters

NATO se zatím do žádných bojových akcí nezapojilo. Aliance zatím schválila jen operační plán, jak zajistit dodržování zbrojního embarga. Velvyslanci států NATO mají o spuštění akce rozhodovat dnes odpoledne.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Libyi mluvil v Ranním Radiožurnálu Pavel Polák.

Členské země ale nejsou jednotné. Například Turecko má výhrady k tomu, jak současná protilibyjská koalice, kterou tvoří Spojené státy, Velká Británie, Francie, Kanada, Belgie, Itálie a Katar, naplňuje rezoluci Rady bezpečnosti.

Za Katar, jako jedinou arabskou zemi, která byla ochotná poslat k Libyi stíhačky, jsou nicméně ostatní země velmi rády. I kvůli tomu, že se Liga arabských zemí ohradila proti bombardování strategických cílů. Například generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá včera tvrdil, že to, co se v Libyi odehrává, překračuje mandát stanovený OSN. Músá také prohlásil, že mezinárodní vojenská akce měla libyjské civilisty chránit, a ne je zabíjet.

Podle ministra obrany Alexandra Vondry se ale zásahy spojeneckých sil v zásadě nevymykají z rámce mandátu daného rezolucí Rady Bezpečnosti OSN. „Má-li bezletová zóna fungovat, tak pokaždé, když byla uváděna v život ať už v Iráku nebo bývalé Jugoslávii, tak vždy začínala vojenská operace tím, že byly likvidovány cíle protivzdušné obrany,“ řekl Vondra.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji v Libyi mluvil ve Světě o osmé ministr obrany Alexandr Vondra.

Cílem protilibyjská koalice je i podle vojenského a bezpečnostního analytika Martina Kollera snížit bojeschopnost té části ozbrojených sil, která podléhá Kaddáfímu. „A tím pádem umožnit úspěšnější bojové operace silám, které působí proti němu,“ řekl Koller. Jaké jsou obecně nálady v arabském světě kvůli protilibyjskému zásahu, se nedá lehce shrnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojenský a bezpečnostní analytik Martin Koller v Ranním interview Radiožurnálu.

„Je tady obrovský kontrast s tím, jak arabský svět reagoval na válku proti Iráku, kdy byl jednoznačně proti. Teď jsou reakce smíšené, protože Liga arabských států sama vyzvala k ochraně civilistů v Libyi a k vytvoření bezletové zóny,“ poznamenal blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček s tím, že podle něj ale budou alespoň skrytě arabské země zásah v Libyi i nadále podporovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček ve Světě o deváté.

Vondra zopakoval, že se Česká republika vojenské operace neúčastní. „Nemáme k tomu potřebné schopnosti a kapacity. České grippeny splní své účely při ochraně našeho vzdušného prostoru,“ vysvětlil ministr obrany.

Západní koalice dnes každopádně zahajuje novou fázi útoků. Soustředí se hlavně na zásobování libyjských vládních jednotek. Podle předsedy sboru náčelníků štábů americké armády Mikea Mullena se první vlna raketových a leteckých úderů vydařila.

„Sobotní operace spojenců šly jako po drátku,“ uvedl Mullen v rozhovoru pro stanici NBC. V sérii vystoupení v hlavních amerických televizích opakoval, že dosavadní vojenské akce splnily cíl, kterým je vynucení bezletové zóny nad Libyí. Spojenci hlídkují nad povstaleckou baštou Benghází, aby umožnili humanitární pomoc po zemi.

Nejednotný pohled mají nicméně spojenci i na další osud samotného Kaddáfího. Američané tvrdí, že jejich cílem není ho svrhnout, zatímco Francouzi se s tím vůbec netají. Americká armáda pak chce velení nad vojenskou misí předat Francii, Británii nebo Severoatlantické alianci.

ak, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme