Rakety ze zadržené lodi patřily Jemenu

Patnáct raket Scud, které objevili američtí vojáci na lodi plující pravděpodobně ze Severní Koreje do Jemenu, patří jemenské republice. Potvrdily to tamní úřady. Jemen zároveň požádal Spojené státy, aby jejich vojáci loď uvolnily a nechaly ji doplout do cíle, což se pravděpodobně stane.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa SCUD-B

Raketa SCUD-B | Foto: AcqWeb

Podle zdrojů z Bílého domu a Pentagonu Američané uznávají, že obsazení lodi a odklonění od její trasy je nelegální. Podle Pentagonu Jemenci dříve odmítali, že by měli s podezřelou lodí a jejím nákladem raket cokoliv společného. Nyní však v Sanná protestovali u amerického velvyslance proti zadržení nákladu, který byl legálně objednán, zaplacen a jeho doručení není v rozporu s mezinárodními závazky Jemenu.

Tato země arabského poloostrova tvrdí, že zásilka je určena pro její obranné účely a nedostane se do rukou teroristů. Spojené Státy chtějí za každou cenu udržet dobré vztahy s Jemenem, který nedávno zlepšil spolupráci s Američany a nechává na svém území operovat CIA při hledání buněk organizace Al-Káida. U rychlé urovnání vrácení nákladu se zasazuje viceprezident Dick Chenney a ministr zahraničí Colin Powel.

Podle amerických zdrojů obchodní loď vyplula minulý týden z jednoho severokorejského přístavu. Zadržena byla v noci španělskými válečnými loděmi několik stovek kilometrů od Jemenu. Plavidlo údajně nemělo výsostné označení žádné země a mělo proto být doprovozeno na americkou vojenskou základnu v Bahrajnském královstvím, kde mělo proběhnout šetření. Na lodi byly také barely s palivem do raket. Posádka lodě původně Španělům tvrdila, že v kontejnerech veze cement.

Spojené státy v souvislosti se zadržením plavidla připomněly, že jsou rozhodnuty odpovědět na útok zbraněmi hromadného ničení na sebe nebo na spojence masivní zdrcující odvetou včetně použití jaderných zbraní. Americká administrativa chce dát na vědomí jasněji než dříve, jak může odpovědět na nepřátelský útok na Spojené Státy, Izrael nebo jiného spojence.

Varování je součástí navyšujícího se tlaku na režim Saddáma Husajna, se kterým jsou Američané připraveni kdykoliv zatočit a použít k tomu všechny prostředky. Hrozbu iráckých chemických a biologických zbraní považují Spojené Státy stále za reálnou. Zničující akce připouštějící použití jaderné zbraně může přijít také po napadení amerických bojových sil ve světě, přátel a spojenců zapojených do protiteroristické kampaně.

Dnes by měl být na Capitoll Hill zveřejněn šestistránkový strategický dokument, který toto odhodlání k odvetě písemně stvrdí. Jaderné a konvenční zbrojní kapacity jsou podle dokumentu posíleny o efektivní zahraniční zpravodajství, výzvědné aktivity a protiteroristická opatření uvnitř samotných Spojených Států.

Miroslav Konvalina, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme