Rakouská hospodářská komora chce jiné zkoušky Temelína

Šéf rakouské hospodářské komory Christoph Leitl dnes na tiskové konferenci v Linci řekl, že zkoušku bezpečnostních norem v jihočeské jaderné elektrárně Temelín mají nyní provádět nezávislí evropští experti, což by mohla být jakási „rada tří technických moudrých“. Leitl také přivítal dialog mezi rakouskou a českou vládou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakousko-český protiatomový výbor dnes v prohlášení připomněl, že z 15 hraničních přechodů mezi oběma zeměmi jsou blokovány už jen tři. Nikdo proto nemůže tvrdit, že Rakousko všeobecně blokuje hranice se sousední zemí.

„Současně je ale také jasné, že si od Zemana, který se celé měsíce dialogu o Temelínu vyhýbal, nedáme diktovat, jak dlouho se smí v Rakousku demonstrovat,“ citovala agentura APA mluvčího výboru, poslance hornorakouského zemského sněmu za lidovou stranu (ÖVP) Otto Gumpingera. Zeman podle něj „zablokoval dialog, pronášel nekvalifikované výroky a tím zvlášť přispěl k rozpoutání emocí“.

Dolnorakouští Zelení dnes v St.Pöltenu s ohledem na to, že české ministerstvo životního prostředí nařídilo zkoušku ekologického dopadu temelínské elektrárny, navrhli, aby byly v místním tisku zveřejněny inzeráty s kupóny, na něž by čtenáři napsali své výhrady k jaderné elektrárně Temelín a poslali je pak zemské vládě.

Podle šéfky poslaneckého klubu Zelených v dolnorakouském zemském sněmu Brigid Weinzingerové by tak obyvatelstvo po vzoru Horních Rakous dostalo příležitost rychle a jednoduše vyjádřit své námitky proti české elektrárně. Weinzingerová řekla, že nelze pominout žádnou šanci proti Temelínu a je třeba vyčerpat všechny právní možnosti. Připomněla také, že připomínkové řízení k Temelínu končí už 18. listopadu.

„Zelení vznesou požadavek na připomínkovou kampaň v Dolních Rakousích také na středečním 'protiatomovém summitu', kde snad najde širokou podporu,“ řekla Weinzingerová.

„Protiatomové“ a „protitemelínské summity“ se v Rakousku pořádají čas od času za účasti občanských iniciativ proti jaderné energii a politiků, případně i starostů měst v daném regionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme