Rakouská ministryně prosazuje změnu hymny. Chybí v ní 'dcery vlasti'

Rakousko se pře o státní hymnu. Ministryně pro ženské záležitosti Gabriele Heinisch-Hosková navrhuje, aby byl text 64 let starého nápěvu genderově vyrovnanější. V současné verzi se totiž zpívá, že alpská republika je "vlastí velkých synů", zatímco o dcerách není ani zmínka. A to by se podle ministryně mělo změnit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vídeň, palác Belvedere

Vídeň, palác Belvedere | Foto: Fotobanka stock.xchng, nick alex1024

Koaliční partneři z lidové strany ale nechtějí o návrhu sociální demokracie ani slyšet. Změna textu se navíc nelíbí potomkům autorů písně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu kolem rakouské hymny hovořila redaktorka Rádia Česko Markéta Bartošová

Lidovci a sociální demokraté se konkrétně hádají o první sloku písně Land der Berge. Zpívá se v ní o tom, jak je v Rakousku krásně a že je "vlastí velkých synů".

Podle ministryně Heinisch-Hoskové tím hymna ignoruje celou půlku obyvatelstva, tedy ženy. Sociální demokraté tvrdí, že Rakousko mělo dost slavných žen na to, aby si zasloužily zmínku v hymně.

Rakouská republika má svou nynější hymnu od roku 1946, kdy o ní rozhodla vláda. Tato kantáta svobodných zednářů se připisovala Mozartovi. Před několika lety vědci přišli s tím, že ji zřejmě složil Mozartův současník Johann Baptist Holzer.

Autorkou textu je také žena, básnířka Paula von Preradovic. Slova však napsala už v roce 1947, kdy se genderové problémy příliš neřešily.

Dcery vlasti v pop-rockové verzi

Jedna verze, kde se zpívá o rakouských synech i dcerách, už existuje. Pop-rockovou podobu hymny v podání zpěvačky Christiny Stürmerové si nechalo pro svou informační kampaň na podporu vzdělávací reformy připravit ministerstvo školství.

Na videu, které má podporovat rovné příležitosti ve vzdělání, jsou staré fotografie slavných Rakušanů a Rakušanek a do podkresu hraje právě nová verze Holzerovy písně. Ta má celou řadu řadů fanoušků i odpůrců a o kampani ministerstva se už několik dní čile diskutuje.

O sporu s dědici rozhodne soud

Nakladatelství Sessler, které dědice autorky hymny zastupuje, považuje změny v textu hymnu za zásah do autorského práva. Zda mají pravdu dědici, nebo ministryně, zřejmě rozhodne až soud. Heinisch-Hosková totiž řekla, že text písně v kampani nezmění.

Odborníci tvrdí, že dědici nemají právo do textu zasahovat, protože republice autorská práva k tantiémám předali. Jenže podle některých právníků se to netýká uměleckých autorských práv.

Jeden rakouský advokát doslova řekl, že by "do nějakého Miróa nebo Hundertwassera taky jen tak něco nepřimalovával". Dodal, že stěžovatelům nejde o peníze, ale chtějí, aby dílo zůstalo nedotčené.

Objevují se ale i takové názory, že i kdyby Rakousko nebylo jediným majitelem písně, není ve změně textu žádný problém. Pokud se prý přidá slovo "dcer", nejde prý o žádnou předělávku, ale o nutnou úpravu.

Martin Hromádka, Markéta Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme