Vazby na Kreml zavřely rakouské exministryni v rodné zemi dveře, přesto Putina nadále podporuje
Karin Kneisslová se na poli rakouské diplomacie příliš dlouho neohřála. Ministryní zahraničí byla bezmála dva roky. Své místo v historii si ale zajistit stihla především díky své svatební fotografii, na které tančí valčík s Vladimirem Putinem. Ruský prezident ztratil během dvou týdnů od zahájení invaze na Ukrajinu řadu léty prověřených spojenectví, to s Karin Kneisslovou mezi ně ale nepatří.
Na svatbu by bývalá ministryně zahraničí zřejmě pozvala Vladimira Putina i nyní. Jak sama tvrdí, nic víc než jeho přízeň jí prý nezůstalo. Tedy kromě funkce v dozorčí radě ropného koncernu Rosněfť.
Karin Kneisslová zasedla do kontrolního orgánu polostátního ruského podniku loni. Podle rakouského deníku Kurier jí pozice vynáší statisíce dolarů a bývalá šéfka diplomacie nevidí důvod, proč by se jí teď měla kvůli válce na Ukrajině vzdát.
Putin nebyl extrémně šílený ani zlý. Ale je možné, že má psychické poruchy, říká výzkumnice Kaarbo
Číst článek
V rozhovoru pro německou soukromou televizi RTL řekla, že se nedobrovolně ocitla v politickém exilu a musela opustit i rodné Rakousko. Momentálně žije 57letá vystudovaná arabistka ve francouzské Provence, v Rakousku prý už dál zůstávat nemohla. Vazby na Vladimira Putina ji podle jejích slov zavřely dveře k jakékoliv rakouské spolupráci.
Když Karin Kneisslová pronášela v srpnu roku 2018 před stovkami lidí své ano, vedla už rok rakouskou vládu koalice složená z lidovců (ÖVP) a svobodných (FPÖ). V čele kabinetu stál nejmladší premiér v Evropě Sebastian Kurz, který od počátku deklaroval svou ambici vytvořit z Vídně most mezi Ruskem a Evropskou unií.
Rakouští svobodní, strana s krajně pravicovým historickým pozadí, do čela diplomacie Kneisslovou nominovala. Na slavnost ve Štýrsku dorazil nejen její předseda a tehdejší vicekancléř Heinz Christian Strache, ale i samotný šéf vlády Sebastian Kurz. To, že se mezi hosty objevil i Vladimir Putin, byla podle Kneisslové náhoda.
‚Jedna volná pozvánka‘
Jak popsala v televizním rozhovoru, když byl šéf Kremlu na návštěvě Vídně, měla u sebe zrovna jednu volnou pozvánku, a tak mu ji věnovala. Především kvůli němu pak svatební oslavy provázela přísná bezpečnostní opatření a snahy bulvárních novinářů proklouznout dovnitř.
Putin pronesl k novomanželům řeč v němčině, vyzval Kneisslovou k tanci a po valčíku se dočkal od tehdejší ministryně zahraničí poklony. I když v ten den uzavřený manželský sňatek mezi Kneisslovou a podnikatelem Wolfgangem Meilingerem je už minulostí, spojenectví, které se pod Alpami zrodilo s ruským prezidentem, dál trvá.
V roce 2019 se vláda Sebastian Kurze rozpadla poté, co se v německých médiích objevilo video, na kterém vicekancléř Strache nabízel domnělé příbuzné ruského oligarchy spolupráci výměnou za přízeň médií a sliboval státní zakázky. Vicekancléř rezignoval a země začala opět směřovat k předčasným parlamentním volbám, které znovu ovládl mladý Kurz, Svobodnou stranu ke správě země ale už nepřizval.
Kneisslová o své angažmá přišla. Vrátila se tak ke své dávné aktivitě v médiích. Zatímco na přelomu tisíciletí přispívala svými komentáři do deníků jako Die Presse nebo Die Welt, vydala se jiným názorovým směrem a stala se komentátorkou státem podporovaného kremelského kanálu Russia Today. Z něj už vedla přímá cesta do Rosněfti.
Na co se vztahují sankce vůči Putinovi? Rozsah jeho majetku je nejasný, hodnota zůstává záhadou
Číst článek
Nyní se ke kritikům Vladimira Putina nepřidává. V rozhovoru pro RTL řekla, že přece i útoky dronů v Iráku nebo v Afghánistánu způsobily spoustu utrpení. Sankce uvalené na Rusko kvůli válce na Ukrajině jsou podle Kneisslové velmi přísné. „Vždyť už teď neexistují žádná letecká spojení s Moskvou z Evropy nebo Severní Ameriky.“
Kneisslová ale není sama, kdo se výplatní pásky z Moskvy nechce vzdát. Rakouský exkancléř Wolfgang Schüssel dál zůstává v dozorčí radě ruské společnosti Lukoil a bývalý německý ministerský předseda Gerhard Schröder je šéfem dozorčí rady Rosněfti a v létě má usednout do stejného orgánu v Gazpromu.