Rakouská nemocnice zřejmě zaměnila novorozeňata. Přišlo se na to po 25 letech

Matka s dcerou ze Štýrského Hradce zcela náhodou během darování krve zjistily, že nejsou biologicky spřízněné a že se nemocnice v roce 1990 zřejmě dopustila záměny novorozeňat. Případ už prošetřuje rakouské státní zastupitelství a klinika se snaží vypátrat druhou poškozenou rodinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Díte, novorozenec, miminko | Foto: Fotobanka Pixabay

V rámci odběru krve přišli lékaři před časem na to, že se krevní skupina 25leté ženy neshoduje s krevními skupinami jejích rodičů.

Následovala analýza DNA, která potvrdila, že se nejedná o biologické příbuzné. Matka s dcerou nechápaly, jak je něco takového možné.

Lékaři si to vysvětlují tak, že při manipulaci s nově narozenými dětmi se pravděpodobně jednomu z nich uvolnil identifikační náramek, který byl následně omylem umístěn na ruku jiného dítěte.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rakouská nemocnice zřejmě zaměnila novorozeňata. Přišlo se na to po 25 letech

Univerzitní klinika ve Štýrském Hradci namítá, že se zatím nepodařilo případ spolehlivě objasnit. V současné době prý nemá důkazy, že by personál pochybil.

Nemocnice zároveň vyzvala všechny ženy, které tam mezi 15. říjnem a 20. listopadem 1990 přišly na svět, případně které tam v daném termínu porodily dceru, aby se dostavily na bezplatné testy DNA.

Zatím se přihlásilo deset dcer a sedm matek. Očekává se, že k analýze svolí i další ženy. V klíčovém termínu se na klinice narodilo na 200 dívek. Pátrání po druhé poškozené rodině tedy potrvá a kauza zatím zůstává s otevřeným koncem.

Univerzitní klinika ve Štýrském Hradci dodává, že v dnešní době už se prý rodiče nemusejí záměny dětí obávat. Novorozenci se matkám neodebírají a ženy je mají v případě nekomplikovaného porodu vždy u sebe na pokoji. Dítě má navíc pro jistotu dva identifikační náramky, které se několikrát denně kontrolují.

Marie Woodhamsová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme