Rakouská policie vyloučila cizí zavinění na smrti libyjského exministra

Rakouská policie zveřejnila předběžné výsledky pitvy někdejšího vrcholného libyjského politika, jehož tělo bylo nalezeno v Dunaji ve Vídni. Podle policie se utopil bez cizího zavinění. Šukrí Ghánim byl dlouho blízkým spolupracovníkem Muammara Kaddáfího. Působil jako premiér a ministr ropného průmyslu Libye.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý libyjský ministr Šukrí Ghaním | Zdroj: Reuters

Tělo 69letého někdejšího vrcholného libyjského politika plavalo v Dunaji a podle rakouské policie se na něm nenašly žádné stopy násilí. Policie také předběžně vyloučila, že by šlo o sebevraždu. Ghánim po sobě nenechal dopis na rozloučenou.

„Může to být například tak, že dostal infarkt. On byl v sobotu večer doma, povečeřel s přítelem a zřejmě brzy ráno v neděli opustil svůj dům a jeho tělo se pak našlo v Dunaji nedaleko jeho bytu,“ přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu zahraničně-politický komentátor Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Vídni v Dunaji našli mrtvolu bývalého libyjského ministra Šukrího Ghánima V Odpoledním Radiožurnálu jsme mluvili se zahraničně-politickým komentátorem Milanem Slezákem.

Šukrí Ghaním, který kritizoval nepřiměřené násilí proti libyjským povstalcům, utekl do Rakouska před pádem Kaddáfího režimu. „V Rakousku má rodinu a navíc ve Vídni kdysi působil jako libyjský zástupce při organizaci OPEC, která sdružuje státy vyvážejících ropu,“ přiblížil Slezák.

Připomněl, že Gháním se sice postavil na stranu rebelů, nicméně po řadu let byl v Kaddáfího vládě, kde byl pět let premiérem a pak také ministrem pro ropný průmysl.

„Ačkoli je spojován s opatrnými pokusy o hospodářské reformy v Libyi, tak na druhé straně to byl Kaddáfího muž. Například vždycky obhajoval tezi, že Libye nemůže za pumový atentát na americké letadlo, které spadlo na Lockerbie,“ přiblížil.

Šukrího Ghánima provázela i podezření, že pro Kaddáfího ještě v dobách jejich spolupráce ukryl velké finanční částky na rakouských účtech. Po svém odchodu z Libye pracoval ve Vídni jako poradce.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme