Rakouské Korutany odkrývají korupci po bývalém hejtmanovi Jörgu Haiderovi

V Rakousku se opět hlasitě mluví o korupci. V centru pozornosti je tentokrát spolková země Korutany a její bývalý hejtman Jörg Haider, politik s nálepkou nebezpečného populisty, který před čtyřmi roky tragicky zemřel. Evropu dráždil, doma v Korutanech byl ale nesmírně populární. Jenže teď vychází na světlo, co po sobě vlastně nechal.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těstovinové údolí v Korutanech – za humny už je Itálie

Těstovinové údolí v Korutanech – za humny už je Itálie | Foto: Vojtěch Berger

Klagenfurt má šmrnc středomořské riviéry. Korutanské hlavní město leží u jezera Wörthersee a není ostuda být tu bohatý.

Jörg Haider si přesto během dvanáctileté éry hejtmana dokázal vybudovat pověst lidového politika. Jeho kult osobnosti držel dlouho, teď se ale rozpadá.

„Myslím, že to je taková marná snaha udělat si z někoho pána Boha, který nás vždycky zachrání. Podle mě není správné někoho vynášet do nebe,“ myslí si dvacetietá studentka z Klagenfurtu, která se přišla podívat na pietní místo poblíž silnice, kde Haider v roce 2008 zemřel při autonehodě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory obyvatel Korutan na vládu Jörga Haidera zaznamenal zahraniční zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Zatímco tady hoří svíčky a lidé se sem chodí poklonit, političtí odpůrci nenechají na Haiderovi nit suchou.

„On razil filozofii chléb a hry. Postavil tu sice nový fotbalový stadion, vyrobil ale obrovské dluhy a zvýšil nezaměstnanost. Na svoji nákladnou politiku potřeboval peníze. Ty bral ze zemské banky Hypo Alpe Adria, která expandovala i do okolních zemí,“ vzpomíná Herwig Seiser, jeden z korutanských poslanců.

Haiderovy aktivity měla financovat právě Hypo Alpe Adria, zemská korutanská banka, která musela být nakonec kvůli chatrné kondici krátce po zprivatizování znovu zestátněná.

Černé provize měly při obchodech téct všemi směry. Podle poslance Seisera byla jedním z předpokladů Haiderova systému právě velká banka pod kontrolou samotného zemského hejtmana.

„Hlavním motivem zdejších politiků nebyla snaha něco vytvářet, ale poháněla je pýcha a nenasytnost,“ tvrdí.

Korutanská korupční sága bude mít nejspíš mnoho pokračování. Zdaleka totiž nejde jen o Jörga Haidera, ale i o desítky jeho přátel, kteří za něj dělali černou práci.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme