Rakouské skiareály zahajují sezonu. Lyžaře čekají lepší podmínky, ale i vyšší ceny

Na horách v Rakousku začíná zimní sezona. Areály slibují díky rekordním investicím nové vleky a lanovky a rekordní počet sněhových děl. Místy budou ale také rekordní ceny skipasů. Do vybavení investují zimní střediska i přesto, že lyžování se věnuje čím dál méně Rakušanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lanovka u jezera Eibsee | Foto: Klára Stejskalová

Rakouské skiareály disponují před nadcházející zimní sezonou odhadem až 20 tisíci sněhovými děly. To znamená obrovské nároky na spotřebu vody i elektřiny.

Jenom v Tyrolsku se odhaduje, že tamní lyžařské areály spotřebují na umělý sníh tolik vody za sezonu, kolik spotřebují za rok čtyři největší města v této spolkové zemi, včetně Innsbrucku.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rakousku začíná na horách zimní sezona. Téma jsme rozebrali se zpravodajem Vojtěchem Bergrem.

Rakouský deník Der Standard otiskl zajímavé srovnání. Rakouské Alpy vypadají z výšky v létě jako obrovské golfové hřiště, protože je v nich celkem 420 zásobních nádrží na vodu. Rakouští vlekaři ale spoléhají na umělý sníh.

Teploty na horách se nyní pohybují kolem minus 5 stupňů, což jsou ideální podmínky pro umělé zasněžování. Podle předpovědí se v zemi nečeká žádný masivní příchod zimy, maximálně mírné občasné sněžení, ale je chladno a lyžařské areály toho chtějí využít.

I když je v Rakousku lyžování národní sport, klesá podle posledních průzkumů počet lyžařů. Důvody tohoto trendu jsou ekonomické. Lyžování je pořád dražší, takže podle letošních průzkumů jenom 38 procent Rakušanů připustilo, že se aspoň občas vydají na sjezdovky. Naopak 57 procent dotázaných uvedlo, že lyžuje méně často než dřív.

Rakouské skipasy budou i kvůli velkým investicím v letošní sezoně dražší. Na mnoha místech budou atakovat hranici 50 eur za celodenní skipas pro dospělého.

Například v největší rakouské lyžařské oblasti Ski Amadé to bude až 46 eur, tradičně drahý je Kitzbühel, kde to bude 47 eur. Obecně platí, že menší areály s nižším počtem kilometrů sjezdovek jsou levnější.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme